Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Değerlendirilmesi

Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Değerlendirilmesi

Tüp bebek tedavisi ile erkekte Spermlerin değerlendirilmesinde hareket, sayı şekil üçlüsü en önemli kriterlerdir. Sperm hareketliliğine özel bir önem verilmesi gerekir.

Sayıda ve veya harekette hangi rakamların altına inildiğinde doğrudan tüp bebek uygulamasına gidilir bu konularda farklı görüşler olabilmektedir ancak genel olarak sperm sayısı 5 milyon/ml ve altında Tüp Bebek dışında bir tedavi önerisi gerçekçi sayılmaz. Yine sperm hareketliliğinde ileri hızlı hareketlilerin orantısının %15 ten az olması şansı azaltır, ejekulat hacminin az olması, toplam sperm sayısının az olması da yine önemlidir.

Kurger kriterleri olarak bilinen şekil ölçütleri ( sperm morfolojisi) için yapılan çalışmaya göre normal şekilli sperm oranının %4 ten az olması halinde doğal gebelik ihtimalinin çok azalacağını bu nedenle doğrudan mikro enjeksiyonlu tüp bebek uygulamasının en doğru seçim olduğunu ifade edilir.

Spermlerin değerlendirilmesi için merkezde mastürbasyon ile erkek meni verir veya bu amaçla yapılmış özel kondomlar vardır, eşiyle beraber olarak kondom içine boşalan erkeğin menisi vücut ısısında gömlek cebinde merkeze getirilebilir. Omurilik zedelenmesi nedeniyle felçli olanlarda özel rektal uyarı ile ejekulat elde edilebilir.

Bu amaçla sperm verilmeden önce 2-5 gün arası bir süre cinsel perhiz yapılmış olması önerilir. Bir ay ara ile iki kez spermlere bakılmasının değerlendirme açısından daha sağlıklı olduğu kabul edilir.

İLGİLİ HABER

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroenjeksiyon Yöntemi


Bu değerlendirmeler spermlerin pek çok fonksiyonunu görememektedir. Kuyruk hareketlerindeki dümen mekanizması, spermin yumurtaya yönelmesini sağlayan algılama sistemi, yumurta kabuğunu delerek içeri girmesini sağlayan mekanizmalar. Bu sistemlerin nasıl çalıştığı henüz tam olarak bilinememektedir, tabiatıyla bu sistemleri ölçen herhangi bir pratik test, ölçüm yöntemi yoktur, muhtemeldir ki bu özelliklerdeki arızalar aslında bu gün için bizim sebebi izah edilemeyen diye etiketlediğimiz guruba girmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar