Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek ilk olarak 1978 yılında İngiltere’de tüpleri tıkalı hastalar üzerinde denenmiştir. In-vitro fertilizasyon yöntemiyle alınan yumurtalar ile erkekten alınan spermin birleştirilmesi ve belli süre sonra bekletilip ana rahmine yerleştirilmesidir. O yıllarda tüp bebek başarı oranı %20 civarındaydı. Bu oran o zamanında şartları itibari ile büyük bir başarıdır. Tüp bebek uygulamasının başarısı dünya çapında tercih edilen tedavi şeklidir. Tüp bebek araştırma merkezleri ileri düzeyde yaygınlaştı. Bu yüzden de uygulanan yöntemlerde yeni teknikler geliştirildi.

1990 yıllarında tüp bebek yöntemi olarak bilinen aşılama ile de büyük ilerlemeler kaydedildi. Aşılama işleminde hastadan alınan yumurta hücresi içine erkeğin tek bir sperminin enjekte edilmesi ile döllenme sağlanır. Aşılama işlemi sperm sayısı az olan erkeklerin yaşadığı sorun için uygun bir yöntemdir. Öncesinde spermi olmayan erkekte bu yöntem uygulanmıyordu. Laboratuvarda yapılan incelemeler sonunda buna da çözüm bulundu. Menisinde sperm olmayan erkekte testislerinden sperm elde edildi.

Tüp bebek tedavi süreci uygulamaların artmasıyla maliyetler azaltıldı ve bir çok hasta tüp bebek tedavisi olmaya başladı. Tüp bebek uygulamalarının artmasıyla riskli çoğul gebelikler artmaya başladı. Riskli çoğul gebelikleri engellemek amacıyla bazı ülkelerde embriyo nakli sınırlandırılması getirildi.

Tüp bebek yöntemi bazı aşamalarla uygulanması sağlandı. İlk aşama olarak yumurtanın gelişimi ilaçlarla düzenli bir şekilde sağlanmaya çalışılır. Tedavi sürecinde yumurtaların verdiği cevabı görebilmek dış etkenlerden korumak için hastaların takibi gerekir. Hastanın adetin 2 veya 3.gününden başlayarak ultrason takibiyle yumurtaların gelişimi ve rahim içinin kalınlığı ve kalitesi gözlenir. Bu takibe göre hastaya doz ayarı yapılır. Anne ve babanın üreme hücreleri 48 saat bekletilir. Gelişen yumurtaların sayısı büyüklükleri rahim içinin kalınlık ve kalitesi ile gelişme sağlandığında son olarak yumurta toplama işlemine geçilir. Yumurtaların son olgunluk seviyesine ulaşması için ayrı bir ilaç verilerek yumurta toplamanın günü belli edilir. Yumurta toplama ultrason ile izlenerek az bir anestezi altında ağrısız bir şekilde yapılır. İğne ile vajinal yoldan yumurtalara ulaşılarak follikül içindeki sıvı boşaltılır. Mikroskop ile yumurta aranır. Toplanan yumurtalar döllenme için özel ortama alınır. Bu yöntemde yumurta çıkmayabilir veya her yumurta olgunlaşmış olmayabilir. Olgunlaşan yumurtalar uygun bir ortamda muhafaza edilir.

Sağlıklı yumurtalar elde edildiğinde erkekten alınan sperm incelenip işlevden geçirildikten sonra işe yarayan yumurta ayrılır. Yumurta ve spermler bir araya getirilip spermler yumurta içine mikroenjeksiyon yöntemiyle enjekte edilir. Daha sonra özel bir ortamda beklemeye alınır. Kadın ve erkekten gelen hücrelerin birleşmesi ile embriyo oluşur. Embriyolar laboratuvardan alınarak katater yardımıyla rahim içine koyulur. Bu transfer işleminde ince plastik araç kullanılır. Rahim içine koyulan embriyoların kendi kendilerine gelişerek rahmine  tutunmaları beklenir. Bu işlemde yaklaşık olarak %50’sinde gebelik oluşur. Nitekim gebeliklerin kalan kısmı düşük ile sonuçlanır.

Bu tedavilerin dışında bir de Yumurta donasyonu vardır. Bu yöntem; Yumurta donasyonu (yumurta nakli), kendi yumurtaları ile hamile kalma şansı olmayan anne adaylarına uygulanan, başarı oranı devasa yükseklikte bir tedavi yöntemidir. Yumurta donasyonu yönteminde, sağlıklı ve varlıklı yumurtalık rezervine sahip donörlerden toplanan yumurtalar, babadan yahut sperm donöründen alınan spermle döllenerek embriyo haline getirilir. Geliştirilen bu embriyolar anne adayının rahmine tüp bebek yöntemleriyle yerleştirilir ve anne adayı hamile kalır.

Bu tüp bebek tedavisi şu an da ülkemizde yasak. Tüp bebek yapmak isteyen aileler bu tedaviyi uygulamak için genel de kıbrıs tüp bebek merkezleri hastanelerini seçiyorlar. Bu merkezlerin bir kaçının listesini sizler için çıkardık.

Bunlar;
Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi
Doğuş Tüp bebek merkezi
Gyno Life Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek yönteminin kısaca özeti anne ve babaya ait üreme hücrelerinin vücut dışından farklı bir ortamda döllenme işlevidir. Yumurtaların çoğunda döllenme sağlanır. Fakat gelişimini tamamlamamış yumurtalarda rahimde tutunamaz. Kadın ve erkeğin uygun tedavi yöntemlerini uygulayarak yeni teknolojiler araştırarak çocuk sahibi olabileceklerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar