Tüp bebek tedavisi nedir?

Tüp bebek tedavisi nedir?

Tüp Bebek Tedavisi tanımını kısaca “Doğal yollarla birleşemeyen kadın ve erkek üreme hücrelerinin laboratuvar şartlarında döllendirildikten sonra anne adayının rahmine yerleştirilmesini sağlayan tedavi sürecidir.” Şeklinde yapabiliriz.

Belirli adımları içerinde barındıran Tüp Bebek Tedavisi kararını almak, karar sonrasında gerekli hazırlıkları yapabilmek için zaman ayırmak, doğru zamanlamayı belirlemek ve sizin için en uygun yöntemi seçmek tedavinin başarısını etkileyen önemli etkenlerdendir.

Karar ve Hazırlanma Süreci

Tüp Bebek Tedavisi ile ilgili gerekli araştırmayı yapıp kararınız evet olduğunda doğru merkezi seçmek çok önemlidir. Gittiğiniz merkez başarı şansınızı tamamen değiştirebilir. Zor evreleri geçireceğiniz Tüp Bebek Tedavisi döneminde doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin. Düzenli olarak ilaç kullanıp kullanmadığınız, ailenizde genetik rahatsızlıkların olup olmadığı konularında mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. Diş sağlığınıza özen göstermek, aşırı kilolarınız varsa kurtulmak, sigara-alkol alışkanlığınız varsa bırakmak bedeninizin dünyaya ikinci canlıyı getirebilme gücüne sahip olmasını sağlayacaktır.

Tüp Bebek Tedavisi ve Zamanlama

Tüp Bebek Tedavisi sürecini kabul etmek kesinlikle acele verilmemesi gereken bir karardır. Anne-baba olmayı çok istemek tedavi süreci için yeterli değildir. Aksine araştırmaların detaylı yapılması, zihinsel ve duygusal olarak hazırlıklı olunması şarttır. Sadece eşiniz istiyor diye ya da toplumsal baskı sebebiyle tedaviye evet demek mantıkla verilmiş bir karar olmayacaktır. Tüp Bebek Tedavisi için ayırmanız gereken zamanı, maliyeti, geçireceğiniz duygusal evreleri net şekilde bilmelisiniz. Özellikle çalışan bayanların bu anlamda işleri iki kat zorlaşır. Yaşamlarındaki öncelikleri değiştirmelerinin iş hayatlarına nasıl yansıyacağını hesap ederek tedavi sürecine adım atmaları kariyer planlamaları açısından önemlidir. Yapılan kan tahlilleri ve ultrason muayenesi en az bir gün alır. Peki işler yolunda gitmezse? Testlerin tekrarlanması gerektiğinde aniden iş yerinizden çağrılmaya hazır mısınız? Çalışma hayatınıza eskisi gibi devam etmek istiyorsanız patronunuzdan, iş arkadaşlarınızdan saklayamayacağınız sürecin içinde olduğunuzu hatırlatmak isteriz. Kullanılan ilaçlar, Tüp Bebek Tedavisi için gerekli olan uygulamalar üzerinizde Menopoz belirtilerine benzeyen yan etkiler gösterecek, kullandığınız sürece devam edecektir. Yeri geldiğinde kan tahlillerini yaptırmak, burun spreyleri kullanmak veya kendi kendinize iğne yapmak zorunda kalabilirsiniz. İnce detayların dahi düşülmesi gereken zorlu Tüp Bebek Tedavisi dönemine tam anlamıyla hazır olduğunuzu hissetmeden adım atmak ileride pişmanlık duymanıza neden olabilir.

Yöntem Seçimi ve Seçilen Yöntemin Aşamaları

Çiftlerin özel durumları ve istekleri doğrultusunda uygulanabilecek Tüp Bebek Tedavisi yöntemleri farklılık göstermektedir. Yöntemlerin bazıları Türkiye sınırlarında yasal iken bazıları ancak Kıbrıs gibi ülkelerde mümkün olabilmektedir.

Size en uygun tedaviyi belirledikten sonra çeşitli aşamalar halinde gerçekleşen uygulamanın evrelerini anlamanızı sağlamak istiyoruz. Sade anlatımımızla süreci anlatan pek çok makaleyi beğeninize sunacağız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar