Tüp Bebek Başarı Oranları

Tüp Bebek Başarı Oranları

İnsan doğası gereği sosyal bir canlıdır ve diğer insanlar ile iletişim halinde olma ihtiyacı hisseder. Bu nedenle toplumun genişleyebilmesi açısında üreme de insanın yaradılışından gelen bir histir. Ancak bazı çiftler çocuk sahibi olma konusunda bir takım biyolojik nedenlerden dolayı problem yaşayabilmektedir. Gelişen teknolojinin insanlara sunduğu tüp bebek uygulamaları, birçok çiftin bu sorununa çözüm getirebilmektedir.

Tüp bebek merkezleri başarı oranı hala birçok bilim çevresi tarafından tartışılan bir konudur. Tüp bebek uygulamasında başarı oranı nedir şeklindeki sorulara verilen cevaplar göreceli olarak değişmek ile birlikte, tüp bebek merkezleri başarı oranları ise ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Kuşkusuz tüp bebek uygulamasında başarı oranı nedir sorusunun cevabı öncelikle uygulamayı yapan merkezin kullandığı teknoloji ile doğru orantılıdır. Tüp bebek merkezleri başarı oranları öncelikle tekniklerin teknolojiye uyumu ve çalışan uzmanların tecrübesi ile belirlenmektedir. Ancak dünya genelinde üzerinde tüp bebek merkezleri başarı oranları üzerinde uzlaşılan nokta, başarının %50′den daha fazla olduğudur.

İnsanların tüp bebek uygulamasında başarı oranı nedir şekildeki sorulara uzmanların yaptıkları açıklamalar, tedavinin kişilerin yaşı ve hastalıklarının ciddiyetine göre değiştiği yönündedir. Eğer anne ya da babada yaşanan sağlık problemi ciddiyse, başvurulan tüp bebek merkezleri başarı oranları da buna bağlı olarak düşüş göstermektedir. Tüm bebek merkezleri başarı oranları ile ilgili belirleyici faktör erkekten ziyade kadının yaşıdır. Bu nedenledir ki, tüp bebek uygulamasında başarı oranı nedir şeklindeki bir soruya verilebilecek en iyi cevap; anne adayı ne kadar gençse ve yumurta kalitesi ne kadar iyi ise o kadar gebelik oranı da o kadar yüksektir, şeklinde olacaktır.

Tüp bebek merkezleri başarı oranları üzerine yapılan araştırmalara göre; 20-30 yaş aralığında olan ve herhangi bir yumurtalık sorunu yaşamayan kadınlarda tüp bebek başarı oranı %70′lere kadar çıkmaktadır. Ancak bu aşamada tüp bebek merkezleri başarı oranları kadınların yumurta kalitesi ile doğru orantılıdır.

Çünkü aynı yaş grubunda yer alan ancak yumurta kalitesi düşük olan anne adaylarında başarı oranı, %5′lere kadar gerilemektedir. Bu nedenle tüp bebek uygulamasında başarı oranı nedir diye merak eden insanların bilmesi gereken, başarı ihtimalinin öncelikle kadının yumurtalarına bağlı olduğudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar