Migren ağrılarını azaltmak için

Migren ağrılarını azaltmak için

Migren; İnsanın günlük hayatını etkileyen, sosyal yaşamın da yaptığı sosyal aktiviteleri kısıtlayan bir baş ağrısı çeşididir. İnsanın hareket ettikçe kötüleşmesine de yol açabilen migren; kişinin ensesinde ve başında etkili bir ağrı ile ortaya çıkar. Migren ilerlediği zaman baş ağrıları dayanılmaz bir hal alabilir. Migren ağrılarını azaltmak için yapacağınız basit aktiviteler ile sosyal hayatınızı daha canlı geçirebilirsiniz.

Migren Ağrılarını Azaltmak İçin

Dayanılmaz ve can sıkıcı bir hale gelen migren ağrılarını azaltmak için püf noktaları ;

 • Masaj ve spor yapmak migren ağrılarının azaltılmasında rol oynayan en önemli iki faktördür. Masaj sayesinde insanın gerginliği ve stresi azalır. Vücuduna rahatlama gelir. Bu sayede migren ağrılarının gevşemesi sağlanır. Baş ağrısı kontrolü için her gün belli aralıklarla ve belli sürelerle spor yapmak çok faydalıdır. Gün içerisinde yapacağınız yarım saatlik tempolu yürüyüşler ve egzersizler sizi hem ruhsal olarak rahatlatır hem de ağrılarınızı hafifletir.
 • Migreni azaltmanın bir diğer yolu da düzgün beslenmektir. Özellikle bitkisel açıdan zengin, kalsiyumu bol brokoli gibi lahana gibi ıspanak gibi sebzeler tüketmek baş ağrılarının azalmasına yardımcı olur.
 • Kuruyemiş türlerinden olan badem ve ceviz vücut içerisinde seratonin salgılar. Salgılanan bu hormon ile kişinin mutluluk seviyesi artırılır. Dolaylı yoldan seratonin eksikliğini gidermekte migren ağrıları için iyi gelmektedir.
 • Migren ağrıları yaşayan birinin kahve tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Ağrılar başladığı zaman bir fincan kahve tüketimi ağrıların azalmasına yardımcı olurken, kahve tüketimini artırmak ağrıların çok daha fazla olmasına neden oluyor.
 • Düzenli uyku da migren için önemlidir. Düzenli uykunuzun olması yatış ve kalkış saatlerinizin belli olması migren ağrılarının azalmasına yardımcı olur.
 • Omega 3 bakımından çok zengin olan deniz ürünlerini bol bol tüketmekte migren için faydalıdır. Omega 3 sayesinde migrene karşı vücut içerisinde savaş açılır.
 • İLGİLİ HABER

  Migren belirtileri nelerdir ?

 • Susuz kalmak ve az su tüketimi migreni tetikler. Bu yüzden gün içerisinde bol bol su içmeye özen gösterin. Bol su tüketimi vücut içerisinde ki dolaşımı artıracağından migren ağrılarının da azalmasına olanak sağlar.
 • Besin takviyeleri alarak da migren ağrılarını azaltabilirsiniz. Uzmanlar eşliğinde yapılan tahliller sonucu vücudunuz da eksik olan vitaminler için takviye yapmanız migren ağrılarını oldukça azaltacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar