Grip aşısı ne zaman yapılır

Grip aşısı ne zaman yapılır

Kış aylarında en çok karşılaştığımız hastalıklardan biri de malesef griptir. Gripten kurtulmak için bir çok yol deneriz. Ama burada önemli olan gribe yakalanmada aldığımız önlemlerdir. Grip olmamak için ne yapıyoruz? Gripten kurtulmak için ya da öncesinde tedbir almak için uzmanlar grip aşısını öneriyor. Peki grip aşısı ne zaman yapılmalıdır? Bu sorunun yanıtını Dr. Fevzi Özgönül’den öğrendik.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Grip aşısı uygulandığı insanlarda %70 ile %90 oranında gribe karşı bir bağışıklık sağlar %10 ve %30 arasında da herhangi bir etkinlik göstermeyebilir. Grip aşısı ile ilgili Dr. Fevzi Özgönül, şunları söyledi; “Grip aşısı grip virüsüne karşı olan bağışıklığımızı güçlendirerek koruma sağlar.

KORUNMAK İÇİN YAPTIRILIR

Aşı sayesinde vücudumuz grip virüsüne karşı antikor oluşturur. Grip aşısı olduktan 2 hafta sonra vücudumuz yeterli antikora sahip olur. Böylece aşı olduktan 2 hafta sonra gribe karşı savunmamız başlar. Bu nedenle grip aşısı korunmak için yaptırılır fakat grip olduktan sonra tedavi için yaptırılmaz.”

ÖZELLİKLE UYGULAMASI GEREKENLER:
Grip aşısı grip virüsüne karşı korunmak isteyen herkese karşı uygulanabilir ama özellikle uygulaması gereken hastalık grupları şunlardır:Hamileler,50 yaş veya daha yaşlı kimseler,Kronik hastalığı bulunan kişiler, Böbrek hastalığı olanlar,Diyabet(Şeker hastalığı olanlar),Bağışıklık sisteminde yetersizlik veya baskılanma durumları (kanser hastaları, AIDS enfeksiyonu olanlar, organ nakli yapılmış olanlar, steroid ilaç alanlar, kemoterapi ya da radyoterapi uygulananlar),Kan hastalıkları tedavisi görmüş veya hastanede görmekte olanlar(Hemoglobinopatisi olanlar),Okul, fabrika gibi topluluklarda çalışanlar
Bakımevlerinde kalan ve sürekli hastalığı olan kişiler,Sağlık alanında çalışan doktor, hemşire ve sağlık personelin tümüne uygulanmalıdır.Grip aşısına karşı daha önce alerjik reaksiyonu olduğu saptanmış olan kişiler 6 aydan küçük bebekler,Yumurtaya karşı alerjisi olan kişiler,Geçmişte grip aşısı ile şiddetli alerjik reaksiyon problemi yaşayan kişiler,İnfluenza aşısı yapılmasını takiben 6 hafta içinde Gullian- Barre sendromu geçirme öyküsü olan kişiler ateşli dönemde iken grip aşısı uygulanmaması ve bu dönemin üzerinden tam iyileşme sağlandıktan ve 1 hafta geçmesinden sonra grip aşısı uygulanması uygundur.

ENFEKSİYONLAR EKİM- MAYIS ARASI OLUŞUYOR

Grip mikrobu her mevsimde ortaya çıkabilir, bununla birlikte grip enfeksiyonlarının çoğu Ekim – Mayıs ayları arasında oluşmaya başlar. Son yıllarda grip enfeksiyonlarının önemli bir kısmı Ocak ve Şubat aylarında ortaya çıkmıştır.Aşının koruyucu etkisi 2 -3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu neden ile tavsiye edilen yıllık grip aşısının aşı kullanıma sunulur sunulmaz grip salgını başlamadan önce Eylül – Ekim aylarında yapılması ve hastaların aşılanmalarının Aralık ayından önce bitirilmesidir. Ancak kişi gribe yakalanmamış ise aşılama grip sezonunun sonuna kadar uygulanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar