Embriyo Donasyonu Nedir?

Embriyo Donasyonu Nedir?

Embriyo donasyonu ( yumurta donasyonu ) tüp bebek tedavisinden daha farklı olarak bayanın kendi yumurtaları ile hamile kalamayacağı gibi erkeğin de kendi spermini kullanılamayacağı durumlarda yumurta donasyonun ve sperm donasyonun aynı anda kullanılmasıdır. Böyle durumlarda uygun yumurta donasyonu ile anne olması sağlanır.

Sperm donasyonu için birçok güvenilir sperm bankaları bulunmakta böylelikle tüp bebek merkezler kaynak olarak bu merkezlerden sperm alabilmektedir.

Embriyo donasyonundaki ( yumurta donasyonu ) çiftler tüp bebek tedavisinde ki hazırlık sürecini geçirmektedirler. Burada alıcı çift sadece tüp bebekte ki son hazırlık aşamasını yani embriyo transfer aşamasını geçirmektedirler. Alıcı kişiye sağlıklı embriyolar seçilerek, rahim bölgesine transfer edilerek işlem gerçekleşmektedir.Birçok kişi embriyo donasyonu nun evlat edinme ile aynı olduğunu düşünmektedir.  Embriyo donasyonu ile çiftlerin doğacak olan çocukları ile aynı genetik yapıya sahip olmayacaklar fakat anne adayı embriyo donasyonu ile hamilelik sürecini yaşayacak, doğum yapabilecek ve çocuk ile ilgilenebilecektir.  Çocuk sahibi olamayan çiftler evlat edinmek yerine embriyo donasyonunu tercih etmektedirler.

Embriyo donasyonu birçok ülkede tüp bebek yasaları gereği sınırlıdır. Yumurta ve sperm donasyonun yasal olarak uygulandığı ülkelerde embriyo donasyonu da yasal olarak yapılabilmektedir.  Böylelikle çocuk sahibi olamayan çiftler ülkelerinde embriyo donasyonu yasal değil ise yasal olan bir ülkeye gidip embriyo donasyonu yaptırmaktadırlar.

EMBRİYO DONASYONU KİMLERE UYGULANIR?

• Hiçbir şekilde yumurta ve sperm elde edilemeyen çiftlere
• Genetik hastalığı olup hiçbir şekilde sağlıklı çocuk doğma ihtimalinin bulunmadığı çiftlere (genetik analiz yöntemiyle dahi sağlıklı gebelik elde edilemiyorsa)
• Defalarca denenmesine rağmen kendi yumurta ve spermiyle kaliteli embriyo gelişmeyen ve gebelik şansı olmayan çiftlere
• Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemeleri olan çiftlere

EMBRİYO DONASYONU NASIL UYGULANIR?

Bu yöntem sayesinde istenilen cinsiyette çocuğa sahip olmakla beraber eğer istenirse genetik tarama da yapılabilir. Böylelikle doğacak çocukta ortaya çıkabilecek birçok genetik rahatsızlığın önüne geçilebilir.

• Diğer tekniklere göre gebelik şansı daha yüksektir.
• İstenilen cinsiyeti elde etme olasılığı %100’e yakındır.

Embriyo donasyonu öncesi alıcı çiftin, özellikle anne adayının genel sağlık durumu ve kadın doğum açısından değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Kan değerleri ve hormon düzeylerine bakılarak gerekli durumlarda ilaçlı rahim filmi (histerosalpingografi-HSG) çekilebilir.

Embriyo transferi yapılacak olan anne adayının rahminin transfere uygun hale gelebilmesi için adet görüyorsa adetin 2. veya 3. günü, adet görmüyorsa tedavi programına uygun olarak belirlenen bir günde rahim içini geliştirici-kalınlaştırıcı hap veya bant tedavisine başlanır ve bu tedavi yaklaşık 2 hafta boyunca devam eder. İki haftanın sonunda hastanın rahmi ultrason ile değerlendirilir. Transfer için uygun ilaçlar ve zaman planı yapıldıktan sonra transfer günü belirlenir. Transfer günü, laboratuvar ortamında döllenen embriyo, anne adayının rahmine yerleştirilir.

Tedavi Aşamaları Nelerdir ?

Tetkiklerin değerlendirilip uygun donör eşleştirmesi yapıldıktan sonra uygun olan tedavi zamanlaması belirlenir.Embriyo bağışında sizin sadece rahim içi transfere hazırlanacaktır. Sizinle eş zamanlı olarak donörün yumurtaları iğnelerle geliştirilmeye başlanır. Tedavinizden önceki ayda doğum kontrol hapı ya da adetinizin belli dönemine (genellikle 19-21.günleri arasına )denk gelecek şekilde yumurtlamayı baskılayıcı özellikte iğne/burun spreyi vb uygulanabilir.

Rahim ici hazırlığa adetinizin 2-3. günleri arasında başlanır. Tedaviye başlamadan önce rahim ve yumurtalıklar için ultrason görüntülemesi ve bazı hormon değerleri (estradiol gibi) istenecektir.Rahim içini kalınlaştırmak ve transfere uygun hale getirmek için yaklaşık 2 hafta süre östrojen içeren ilaçlar kullanılır ( bunlar ağızdan alınan tablet olabileceği gibi cilde yapıştırılan bantlar da olabilir). Sizinle eşzamanlı olarak donörünüz de iğne tedavisine başlayacaktır. Bu iki haftalık süreçte doktorunuz gerekli görürse sizden ara kontrole gidip rahim içi kalınlığa bakılmasını isteyebilir. Yaklaşık 12-13 günlük hazırlık aşamasından sonra donörün yumurta toplama zamanı gelmiş olacaktır. Bu tarihler size önceden bildirileceğinden tedavi zamanında bir aksama olmaması sağlanır. Sperm donöründe istediğiniz özelliklere uygun olarak seçim yapabilirsiniz. Sperm numuneleri sperm bankasından temin edilir yani sperm örnekleri kliniğe bireysel başvuruda bulunan kişilerden alınmaz. Sperm donörleri sperm bankasına başvuruda bulunmuş, genetik test, bulaşıcı hastalıklar ve sarılık /HIV gibi testleri belli aralarla en az iki kez kontrol edilip değerlendirme sonucunda uygun bulunan kişilerdir. Yani embriyo donasyonunda yumurta taze sperm ise daha önceden dondurulmuş numuneden kullanılır. Yumurtaların döllendiği gün sizin de ultrason ile rahim içi kalınlık ölçümü ve kandan hormon testi bakılacaktır ( progesteron gibi). Donörden toplana yumurtaların olgun ve iyi kalitede olanlarına eşinizin spermi ile mikroenjeksiyon (dölleme işlemi )yapılıp oluşan embriyolar laboratuarda takibe alınır. Sizin tedavinize de yumurta toplama gününden itibaren progesteron ( fitil veya iğne şeklinde) başta olmak üzere çeşitli ilaçlar eklenecektir.

Embriyo transfer günü genellikle 5. gündür. Yani yumurta toplama işleminden 5 gün sonra embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir. Transfer ağrılı bir işlem olmayıp vaginal muayene olamayacak derecede hassasiyeti olan hastalar dışında anestezi uygulanmasını gerektirmez. Transfer sonrası odanızda uzanarak dinlenmeniz sağlanır. Transfer sonrası dikkat edilecek hususlar ve ilaç kullanımı konusunda tekrar bilgilendirme yapıldıktan sonra taburcu olabilirsiniz.

Transferden ortalama 12 gün sonra yapılacak olan kan tetkiki ( beta HCG) ile netice belirlenmiş olur.

Donör Seçiminde/Eşleştirmelerde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Yumurta donasyonunda embriyonun genetik yapısının yarısı sperm yarısı yumurta kaynaklı olacaktır. Bu nedenle özellikle bebeğin dış görünüş özelliklerinin size benzemesi açısından donör seçimi önemlidir(göz rengi-cilt rengi-genel vücut özellikleri). Donör koordinatörü donör eşleşmesi yapmadan önce sizinle iletişime geçerek sizden fiziksel özelliklerinizi ve gerekirse resimlerinizi talep edecektir. Donörde bulunmasını arzu ettiğiniz özelliklerle ilgili donör koordinatörü sizinle diyalog halinde olacaktır. Donör seçimi yapılırken dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi donörün kan grubunun çift olarak sizinle uyumlu olmasıdır. Böylelikle doğum sonrası dönemde karşılaşılabilecek olan karışıklıkların önüne geçilmiş olur.

Embriyo donasyonunda hem yumurta hücresi hem de sperm hücresi donör kaynaklıdır. Dolayısıyla yirmili yaşlardaki yumurta donörlerinden alınacak taze kaliteli yumurtaların yine gerekli genetik ve tarama testleri yapılmış iyi kalitedeki donör spermiyle döllenmesiyle elde edilen embriyoların anne rahmine tutunma olasılığı oldukça yüksek olup merkezimizde embriyo donasyon gebelik başarısı %80-85 ‘tir. Embriyo donasyon başarısını arttıracak en önemli faktör uygun donör seçimi ve anne adayının vücut ve rahminin gebeliğe uygun olarak hazırlanmasıdır.

Yumurta Donasyonu Fiyatları
Kıbrıs’ta yumurta donasyonu fiyatları  tüp bebek merkezlerine ve doktorların yapmış oldukları işlemlere  göre olup 4,500 EURO ile 6,000 EURO arasında değişmektedir. Kıbrıs Yumurta donasyonu fiyatları içerisinde uçak biletleri, konaklama bedelli ve transfer ücrete dahil yada  eklenmektedir.Kıbrıs’da yumurta donasyonu yaptıranların  tüp bebek merkezlerinin verilerine göre ortalama  %75  pozitif sonuçlanmıştır.

Yumurta Donasyonunda Başarı Oranları ve Ülkeler

30 yaş altında sağlıklı doğum yapmış verici yumurtası kullanan ülkeler başarı şansı % 60-70 dir. ( ABD, İspanya, KKTC )
Sıradan sağlıklı kadın kullanan ülkeler başarı şansı % 40-45 ( Arjantin, Belçika, ABD, Güney Kıbrıs )
Daha önce gebe kalamamış yumurta sayısı fazla verici kullanan ülkeler başarı şansı % 30-37 (İsrail, İngiltere, Hindistan)
Dondurulmuş veya atık yumurta kullanan ülkeler (Yunanistan, İsrail) Yumurta nakli Avrupa’da İtalya, Fransa, Almanya gibi ülkelerde yasal zorunluluk nedeniyle yapılamamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar