Ağız Kokusuna Çözümler

Ağız Kokusuna Çözümler

Ağız kokusu toplum içerisinde sosyo – ekonomik bir durumdan bağımsız bir şekilde etki eden bir durumdur. Yani çok gelişmiş olan toplumlarda da çok yaygın bir durumdadır denilebilir. Ağız kokusu tam anlamı ile bir hastalık sayılamaz fakat kişi üstünde yer alan psikolojik etkileri sebebi ile özgüven kaybına ve de sosyal ilişkilerin çok fazla bozulmasına neden olduğu bilinmektedir.

Ağız bakımı aslında ne kadar iyi bir şekilde yapılsa bile bazı durumlarda ağız kokusuna hiç bir şekilde çözüm bulunamaz. Halbuki sigara ile birlikte çürük bir diş, bademcik taşı ve iç hastalıklar gibi sebeplerden dolayı oluşmakta bulunan kötü kokuyu en doğal yollar ile azaltmak olanaklı.

Sık bir şekilde su içmek ağız kokusunu azaltma ile ilgili çok yararlı bir yöntemdir. Su, ağızda yer alan kuruluğu önleyip ağız içinde çıkmış olan bakterileri de minimuma indirmektedir. Öte yandan su tükürük salgısını da arttırmaktadır. Ağız içerisinde kokuya sebep olan bakterilerle savaş içerisinde bulunan Tarçın ise, ağız kokusu için çözüm önerilerinin arasında en etkili ve de en bilindik önerilerden bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. İçme suyunuzun içine 1 adet tarçın çubuğunu eklemeyi tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Sakız ise, ağız kokusunu fazlasıyla hızlı bir biçimde yok etmektedir. Zira ağız kokusunun en yaygın sebeplerinden bir tanesi olan ağız kuruluğunu önlemekle birlikte yemek artıklarını başarılı bir şekilde temizlemeye yarıyor. Fakat şekersiz bir sakızı tercih etmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

Çok iyi bir protein kaynağı olarak bilinen yoğurt, aynı öteki probiyotik açıdan zengin durumdaki gıdalar gibi ağız kokusunun en doğal çözümüdür. Fakat çok sık ve de düzenli bir biçimde tüketilmesinin gerektiği de unutulmamalıdır. Karanfil çiğnemek ise belki de ağız kokusu için çözüm metotlarının arasında en pratik durumda olanı. Üstelik bu yöntem pratik olduğu kadar fazlasıyla da etkili.

Limon suyu ise daha ilk damla itibariyle ağız içinde yer alan bakterileri öldürerek yeniden üremelerine engel olmaktadır. Eğer dilerseniz limonlu su ile gargara işlemini de yapabilirsiniz. Aslında yine de içme suyunun içerisine ekleyip tüketmek her açıdan fazlasıyla daha sağlıklıdır. Çiğneyecek olduğunuz bir tutam nane ise nefesinizi hızlı bir şekilde tazeleyip ağız kokusunu tamamen ortadan kaldırmak için yeter de artar. Asidik durumdaki bir özelliğe sahip olan sirke ise, ağız kokusu için çok etkili bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. Bir bardak su içerisine bir çorba kaşığı kadar sirke koyup içmek, mideden gelmekte olan kötü kokunun yanı sıra bakterilerin üremelerini de engellemekte.

Antibakteriyel bir özellikte bulunan rezene, ağız kokusu için doğal bir çözüm arayışı olanların en fazla başvurduğu yöntemler arasında. Zira ağızda yer alan bakteri ve de mikropları hemen yok etme gibi bir özelliğe sahip. Rezeneyi biraz çiğneyerek tüketebilirsiniz.

İLGİLİ HABER

Ağız Kokusunu azaltmak için


Lokmalar ise iyice çiğnendiği zaman tükürük salgısı arttığından dolayı ağızda bir yemek artığının kalma ihtimali de tamamen ortadan kalkmaktadır. Yani aslında ne kadar çok çiğner iseniz bir o kadar fazla bakteriyi ağzınızdan uzaklaştırabilmiş olursunuz. Buda ağız kokusunu önlemek için etkili bir yöntemdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar