Adet Söktürücü Bitkiler

Adet Söktürücü Bitkiler

Günümüzde kadınların en büyük sorusu adeti ne söktürür yada adeti ne söker ?

Adet gecikmelerinde adet söktürücü bitkiler ve bitki çaylarının gücünden faydalanmak gerekir!

Kadınların en hassas dönemlerden birisi olan ve normalde 28 günde bir tekrarlanan adet günlerinde bazen çeşitli nedenlerle döngü değişimleri meydana gelebilir ve bu yüzden adet kanamalarının bir türlü başlamadığı gözlemlenebilir. Böyle durumlarda pek çok kadının imdadına adet söktürücü bitkiler yetişir.

Adet döngüsü hormonal bir süreç olduğu için bu dönemde herhangi bir kimyasal ilaç kullanmak istemeyen kadınlar, tamamen bitkisel olan yöntemlere yönelir ve adet döngülerini düzenleyebilmek ya da bir türlü gelmek bilmeyen adet kanamalarını getirebilmek için adet söktürücü bitkilerden faydalanırlar.

Bugün pek çok kadın hastalıkları doktorunun, geç kalan adet kanaması sorunlarında hastalarına önerdiği bazı bitkiler ile sadece birkaç gün içerisinde adet kanamasının başlamasını sağlamak mümkün olabilir. Ergenlik çağına giren tüm kadınlar tarafından tercih edilebilecek bu adet söktürücü bitkiler ile kısa sürede istenen sonuçlar elde edilebilir.

Peki adeti ne söktürür ve adet sökücü ( regli söktürücü ) bitkiler nelerdir?Geç kalan adet kanaması probleminde kullanılabilecek adet söktürücü bitkilerin başında papatya yer alır. Sıcak su ile kısık ateşte demlenerek tüketilebilecek olan bu bitki, adet söktürücü ( regl söktürücü ) özelliğiyle sadece birkaç saat içerisinde bile etkisini gösterebilir. Mevsimine göre yetişen bir bitki olduğu için bazı aylarda kuru papatya bulma konusunda sıkıntı yaşayanlar, bunun yerine marketlerden ya da aktarlardan temin edilebilecek olan poşet çay şeklindeki ürünleri de tercih edebilirler.

Papatya çayın dan sonra adet söktürücü ( regl söktürücü ) bitkiler içerisinde popüler olan başka bir bitki ise; biberiye’ dir. Biberiye de aynı papatya gibi çay şeklinde tüketilebilir ve günlük olarak içilebilir. Adet kanaması esnasında da tüketilebilecek olan biberiyenin kas kasılmalarını önlediği ve kadınların adet sancılarında hafifletici etki gösterdiği bilinir. Biberiyenin günde en az 1 fincan olacak şekilde tüketimi geç kalan adet kanamasını söktürücü etkiye sahiptir.

At Kuyruğu ve Çiriş Otu ile Adet Söktürme

Bitki çayı şeklinde yaygın olarak tüketilen at kuyruğu otunun en bilinen faydaları arasında adet söktürme özelliği gelir. Bu bitkiyi adet söktürücü olarak kullanabilmek için, bir tatlı kaşığı at kuyruğu otunu tezgâh üzerinde ince ince doğrayıp cezve içerisine almak ve üzerini geçecek kadar su ekledikten sonra kısık ateşte yaklaşık 10 dakika haşlamak yeterlidir. Kaynamaya başladığında altı kapatılan ve cezvede dinlenmeye bırakılan at kuyruğu otu, ısındığı zaman süzülerek sabahları güne başlarken aç karnına ya da gece yatmadan önce içilebilir.

At kuyruğu gibi yine adet söktürücü bitkiler arasında önemli bir yeri bulunan başka bir şifa kaynağı da; çiriş otudur. Pek çok kadının belki ismini bile duymadığı bu otun benzersiz faydaları arasında bulunan adet söktürücü etkisi, uzun yıllardır özellikle kırsal kesimde yoğun olarak kullanılmaktadır. Geç kalan adet kanaması için tercih edilebilecek olan çiriş otu, temiz su ile kaynatılıp üstüne bal eklenerek günde 3 öğün tüketilebilir. Düzenli kullanımda adet söktürücü özelliğini hemen gösteren bu kür, sadece adet gecikmesi probleminde değil, adet düzensizliğinde bitkisel tedavi yöntemi olarak da oldukça etkilidir.

Kekik ve Dereotu ile Adet Söktürme

Günde 3 kere kurutulmuş kekiğin bir taşım suda kaynatıldıktan sonra bitki çayı gibi içilmesi, ciddi bir hormonal bozukluk olmaması durumunda geç kalan adet kanamasını yalnızca 2-3 gün içerisinde getirebilir. Birçok kadın tarafından denenen ve başarıyla sonuçlanan kekik yöntemi, kısırlık problemi yaşayan ve bir türlü çocuk sahibi olamayan kadınlar üzerinde de etkin bir destekleyici tedavidir. Adet gecikmesi durumunda genellikle ilk tercih edilen bitki olan kekik, kurutulmuş şekilde her market ya da aktardan temin edilebilmesiyle adet söktürücü bitkiler konusunda arayış içinde olan kadınlara kesinlikle tavsiye edilir.Kekik gibi yine adet döngüsü üzerinde düzelme sağlayan ve bir türlü başlamayan adet kanamasını söktüren dereotu, bir kap içerisinde iyice dövüldükten sonra sıcak su ile kaynatılıp tüketilebilir. Dereotunun tüketiminde kaynayan suyu içerken bir yandan da dereotu bitkisini yemek, bu şifalı besinden alınabilecek faydayı iki katına çıkarabilecektir.

Civan Perçemi ve Zerdeçal ile Adet Söktürme

Etkili bir adet söktürücü olarak bilinen civan perçemi, çok uzun yıllardır kadınlar tarafından geç kalan adet kanaması probleminde ilk sırada tercih edilir. Adet döneminde yaşanan birçok sorunu gideren Civan perçemi aynı zamanda yumurtalıkların hareketlerini hızlandırarak daha kolay bir şekilde adet olunabilmesine imkân verir. Civan perçeminin adet söktürücü etkisinden tam olarak faydalanabilmek için; birkaç tutam civan perçemini bir cezveye alıp üstünü kapatana kadar su eklemek ve 5 dakika boyunca kaynatmak gereklidir. 5 dakikanın sonunda altı kapatılan karışım ılındıktan sonra bal ile tatlandırılarak içilebilir.

Civan perçemi dışında yine etkili olan bir başka bitki ise; zerdeçal’ dır. Kurutulmuş ve toz haline getirilmiş olan zerdeçal, bir kâse yoğurdun içine katılarak tüketildiğinde adet düzensizliğinde tedavi edicidir. Ancak tadının acı olması bazı zamanlarda tüketimini zorlaştıracağı için yoğurt ile hazırlanan zerdeçal kürüne bir tatlı kaşığı bal eklemek, faydalı bir yöntem olarak tercih edilebilir. Adet söktürücü bitkiler arasında içildiği gün dahi etki gösterebilen özelliğiyle zerdeçal, kadınların adet döneminde en faydalı bitkilerdendir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar