Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet döngüsü içerisinde, adetin normalde olması gereken periyottan farklı işlemesi, 5 günden az ya da 7 günden fazla sürede adet görmek, bir ayda birden fazla kere adet görmek ya da her ay değil birkaç ayda bir kere adet görmek ve adet sürecinin çok ağrılı geçmesi gibi durumlarda adet düzensizliğinden bahsedilebilir. Ayrıca pıhtılı bir şekilde kan gelmesi de adet sorunlarındandır. Çünkü normal şartlarda adet kanı pıhtılı değildir, gelmesi gerekenden çok fazla kan gelirse, bunlar pıhtı oluşturmaya başlar. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden, mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Kadın doğum uzmanları ve jinekologlar, adet düzensizliğini tedavi edebilmektedir.

 Adet Düzensizliğine Yol Açabilecek Faktörler

Hormonlardan kaynaklanan adet düzensizliklerindeki etkenler genelde; rahim enfeksiyonları, çikolata kistleri, iyi huylu urlar, miyomlar ya da çeşitli rahim kanserleridir. Bunlar genellikle 40 yaşından küçük kadınlarda görülür. 40 yaşından büyük olan kadınlarda görülen adet düzensizliği sebeplerinin başında ise; kullanılan spiraller, doğum kontrol ilaçları, çeşitli iğneler, önceden düşük yapmış olma ve dış gebelik gelir.

 Uzman Desteğinde Adet Düzensizliği Tanı ve Tedavisi

İLGİLİ HABER

Adet Düzenleyici Bitkiler


Doktora gidildiğinde, öncelikle adet düzensizliğine sebebiyet verebilecek unsurlar muayene ve çeşitli testlerle tespit edilir. Tanı yapıldıktan sonra tedaviye geçilebilir. Sorun direkt rahim kaynaklı ise, örneğin enfeksiyon, iltihap, rahim kanseri gibi, bu durumda direkt bu sorunlara yönelik tedaviler gerçekleştirilir. Çoğu zaman doğum kontrol hapları kullanılarak adet düzensizliği tedavisi sağlanabilir. Ancak rahimde sonradan oluşan miyomlar, çeşitli tümörler ya da kistlerin olması durumunda, cerrahi müdahale gerekir. Kontrol altına alınamayıp sorunun çok ilerlediği durumlarda, tedavi rahmin alınmasına kadar gidebilir. Özellikle menopoz döneminde, yani artık adet kanamalarının olmaması gereken dönemde kanama görülüyorsa, bu ciddi bir sorunun işaretidir ve tedaviye hemen başlanılması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar