Sahte Parfümlere Uzmanların Uyarısı

Sahte Parfümlere Uzmanların Uyarısı

Sevgili okurlarımız. Parfüm kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar olduğunu ve dikkat edilmediğinde hastalıklara yol açtığını bilmelisiniz. Piyasada parfüm die nitelendirilen ve içeriğinin ne olduğunu bilmediğimiz gerek imitasyon gerekse açık parfümler var olduğunu hepimiz iyi biliyoruz.

Eskilerden bir sözle başlamak istiyorum. “Ucuz Etin Tridi Olmaz” sadece parfüm için değil herşey için geçerli olan bu ata sözünü dikkate alırsak alış verişler sonucundaki randımanı kullanımdan sonra daha net anlarız. Orijinallerine göre daha ucuz oldu için sahte parfümlerin tercih edildiğini belirten Doç. Dr. Tatlıcan, parfümün içerisindeki kimyasalın nelerden oluştuğunun bilinmediğini, cilt teması ile kızarıklık, kaşıntı ve şişliğe neden olduğunu söyledi. Bu açıkladan yola çıkarak sahte parfüm kullanımını hayatımızdan çıkarıp orjinal ve bakanlık tarafından onaylanan parfümler kullanmamız gerekir. Cilt kızarıklığı, kaşıntı, alerji hatta hatta kansere kadar yol açan benzenti parfümlere dikkat edip ucuza kaçmamalıyız.. sahte parfümlerin zararları Doç. Dr.  Semih Tatlıcan ve Uzman Dr. İsmail Eroğulları’nın açıklaması.

Antalya’daki Özel Yaşam Hastanesi’nde görev yapan Deri Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Semih Tatlıcan ile Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. İsmail Eroğulları, sahte parfümlere dikkati çekti. Orijinallerine göre daha ucuz oldu için sahte parfümlerin tercih edildiğini belirten Doç. Dr. Tatlıcan, parfümün içerisindeki kimyasalın nelerden oluştuğunun bilinmediğini, cilt teması ile kızarıklık, kaşıntı ve şişliğe neden olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Tatlıcan, sahte parfümlerin ciltte kalıcı kahverengi lekelere neden olduğunu kaydetti. Sahte parfümlerin ‘temas alerjisi’ yarattığını belirten Doç. Dr. Tatlıcan, “Temas alerjileri anlık tepkilerdir.

Sahte parfümlerin bir diğer etkisi ise uzun vadeli etkileri kapsar. En önemlisi parfümün uygulandığı cilt üzerinde zamanla kahverengi lekelenmeler oluşur. Bu tahribata tıp dilinde ‘Riehl Melinozu’ diyoruz. Bir de ‘Poikilo Dermi’ adı verilen boyun bölgesinde kızarıklık ile damarsal çizgilerde renk düzensizliği kalıcı etkiler olarak göze çarpıyor, bize gelen şikayetlerin başında geliyor” dedi.

Kullanıcıları aldıkları parfümlerde orjinal olmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Semih Tatlıcan, “Çoğu parfümü orijinali ile sahtesini ayırt etmek mümkün olmuyor. Aldıkları orijinal ürenlerde de üzerinde ‘İçeriğinde paraben bulunmuyor’ ibaresine dikkat etsinler. Cildin yan etki yarattığı kimyasalların başında paraben geliyor” diye konuştu.

Sahte parfüm kullanan bir insanda sıklıkla tıkanmalar görüldüğünü belirten Dr. Eroğulları ise broşlarda aşırı duyarlılığa yol açan bu parfümlerin solunum yetmezliğine neden olduğunu kaydetti. Dr. Eroğulları, “Biz doktorlar olarak bazı hastalarımıza bırakın sahte parfümü, orijinalini bile kullanmalarını tavsiye etmiyoruz. Sahte parfüm insanı hayata bağlayan nefes alışveriş trafiğini bile etkileyebilecek etkilere yol açabilir” dedi.
Kaynak: Milliyet

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar