Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte en çok merak edilen erken doğum belirtileri nelerdir sorusu aslında anne adayların araştırdıkları konudur. Erken doğum hamileliğin 20. haftasından sonra ve 37.haftasından önce olmasıdır. Genelde ilk hamileliği yaşayan kadınlar hamileliği sağlıklı olsa bile bebeğini korumak için erken doğum belirtileri konusunda araştırmalar yapar ve herhangi bir durum karşısında bebeğini ve kendi hayatını kurtaracak bilgiye sahip olmaya çalışır. Öte yandan erken doğum belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Erken doğum belirtilerin en başında rahim kasılmalıdır. Doğumun olacağı zaman rahim ağzında açılmalar olduğu için kasılmalar olur.
  • Bebek doğacakmış gibi genital bölgede baskı olur.
  • Regl dönemlerinde yaşanan sancılara benzer kramplar görülür.
  • Belde ve sırtta ağrı ve baskılar olur.
  • Bağırsak krampları
  • İshal

Erken Doğum Neden Olur?

Erken doğum nedenlerinde en sık rastlanan durumlar çoğul gebelik ve hamilelikte suyun az olmasıdır. Gebe kadının sigara, alkol ve uyuşturucu kullanması erken doğum nedenidir. Yetersiz beslenme, çok kilo alma veya çok az kilo almak. Genital ve diş eti enfeksiyonları, rahim rahatsızlıkları, rahim yetmezliği, annenin kronik hastalığın olması, plasentanın önden gelmesi ve annenin aşırı şekilde kansız olması erken doğum nedenlerin arasındadır.

Erken Doğum Riski Yüksek Olan Kadınlar

Erken doğumun en çok görüldüğü kadınlar 17 yaşın altındaki ve 40 yaşın üstündeki kadınlardır. Çoklu gebeliği olan kadınların erken gebelik riski çok yüksektir. Daha önceki gebeliklerin 4 ve 6 aylarında düşük yapan kadınlarda riski taşır. Rahminde şekil bozukluğu olan ve hamileyken karın bölgesinde ameliyat olmak zorunda kalanlarda erken doğum riski taşıyan kadınlardır. Genel olarak erken doğum belirtileri nelerdir sorusunun yanıtları bu şekildedir.

İLGİLİ HABER

Dış gebelik nedir?

Erken Doğumu Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelikte bebek için en önemli olan durum, bebek annenin karnındayken sıvının yeterli olmaması halidir. Dolayısıyla bu yüzden bol su içmek gerekir. Hamileyken en az 10 en fazla ise 15 kilo almaya çalışılmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanmamak için genital bölgeyi dikkatlice temizlemek de önemlidir. Ağır eşyalar taşınmamalı ve dinlenme süreçlerine dikkat edilmelidir. Tüm bu kriterlere dikkat edildiğinde gebelik dönemi daha kolay geçecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar