Ektopik – Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Ektopik – Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Normal bir hamilelikte yumurta döllenerek, fallop tüpünden geçer ve Uterus duvarına yapışır. Sonrasında da hamilelik süreci başlar. Ancak Ektopik yani Dış Gebelikte ise yumurta döllense bile Uterus duvarına yapışamaz. Dış gebelik, normal hamilelik belirtileri gibi belirtiler gösterebilir. Fakat test yapıldığında gerçek ortaya çıkar.

Dış gebelik çok sık görülebilir. Her 100 gebelikten 40’ının ektopik gebelik olduğu görülmüştür. Diğer taraftan ise bu oldukça ciddi bir durumdur. Çünkü kadınların üreme sistemlerine kalıcı olarak zarar verebilir ve geç teşhis, yanlış tedavi ölümcül kanamalara sebep olabilir. Bu tür gebeliklerde yumurta, fallop tüpüne bağlanır. Ektopik gebelik aynı zamanda “Tubal Gebelik” olarak da adlandırılır.

İşte Dış Gebelik – Ektopik Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Dış gebeliğin nedenleri arasında doğal hastalıklar olduğu gibi günümüzün en büyük sorunlarından sigara içmekte yer almaktadır. İşte ektopik gebelik konusunda bilmeniz gereken 5 şey.

1. Risk altında olan kişiler

Dış gebelik, oldukça yaygın bir fallop tüpü hasarıdır. Bu anormallik döllenmiş yumurtanın uterusa yapışmasını önlemektedir. Bu anormallikte risk altında olan kişiler aşağıdaki gibidir.

Sigara içenler: Sigara içen kişiler birçok hastalık riski altında olduğu gibi ektopik gebelik konusunda da oldukça risk altındadır. Sigara kullanırken, çocuk sahibi olmak büyük bir sorun yaratabilir. Bu nedenle diğer hastalıkları düşünmüyorsanız bile, çocuklarınızın sağlığı için sigarayı bırakmalısınız.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID): Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan olan PID, bel soğukluğundan kaynaklanır. Birden fazla kişiyle seks yapıyorsanız, düzenli olarak PID testi yaptırmalısınız.

Endometriozis: Yine yaygın sorunlardan biri olan Endometriozis, fallop tüplerinin içinde ve çevresinde oluşabilir. Kadın kısırlığının önde gelen nedenlerinden biridir.

2. Diğer Risk Faktörleri

Dış gebelikte farklı risk faktörleri de yer almaktadır. 35 yaş üstü kadınlar diğer hemcinslerine oranla daha fazla risk altındadır. Ayrıca Tüp Bebek Tedavisi alan kadınlarda risk altında yer almaktadır. Yine tüplerini bağlatan kadınların da bağlama işleminden 2-3 yıl sonra dış gebelik görülmesi olağandır.

3. Semptomlar

Hamilelik belirtileri normal şekilde seyrettikten sonra, dış gebelik ortaya çıkabilir. Ektopik gebelik yaşayan kadınlar bir süre sonra anormal bir vajinal kanama yaşayabilirler. Ayrıca sırt ve karın bölgesinde acılı bir ağrı da görülebilir. Bu semptomlar ile karşılaşırsanız derhal doktorunuza başvurmanız doğru olacaktır.

4. Dış Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?

Genel olarak hamilelik, idrar testi ile tespit edilmektedir. Ancak dış gebeliği bu şekilde tespit etmek mümkün değildir. Bu nedenle doktor kontrolü şarttır. Yani kan testi ile hamileliği tespit etmek gerekir. Sırasıyla da pelvik muayene ve ultrason muayenesi gerekir. Ektopik hamilelik genel olarak 6. haftadan sonra teshis edilir.

5. Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Ektopik gebeliğin teşhisi için doktor tedavisi gerektiğini söylemiştik. Ayrıca genel olarak 6. haftadan sonra teşhisi mümkün olan bir sorundur. Bu noktada bilmeniz gerekenler şu şekildedir;

  • Embriyo büyümeye başlar.
  • Bir süre sonra fallop tüpüne hasar verir.
  • Sonucunda da tüp patlar ve ölümle sonuçlanabilir.

Tedavi konusunda genel olarak ilaç kullanılmaktadır. Hamile kişiye verilen ilaçla hamilelik sonlandırılabilir. Sonrasında ise embriyoyu çıkarmak ve hasarı onarmak için laparoskopi yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar