Ağrısız Doğum Nasıl Olur?

Ağrısız Doğum Nasıl Olur?

Hamilelik ve doğum sadece kadınlara verilmiş özel bir armağandır. Her iki süreçte kadının yaşamı içerisinde en önemli zaman dilimleridir. Doğum zamanı ve yaşanılanlar bir kadının gözlerinin önünden asla silinmeyecek karelerdir. Doğum ağrısı genelde çok şiddetli olup, kadının aşırı stres altında olmasına ve yorgun düşmesine sebep olur. Günümüzde artık ağrısız doğum nasıl olur sorusuna olumlu cevaplar alınabilmektedir. Ağrısız doğum, prenses doğum ve tıp diliyle epidural doğum ağrı hissini ortadan kaldırarak doğumun gerçekleşmesinde yardımcıdır. Bu tür doğumun genel anestezi alınarak yapılan doğumdan farkı anne adayı uyanıktır, etrafındaki herkesi algılayabilecek kadar kendindedir.

Epidural Doğum Nasıl Yapılır?

O halde ağrısız doğum nasıl olur hakkındaki ilk süreç, anne adayına epidural anestezi ince bir kateterle belden girilerek uygulamanın başlatılmasıdır. Bu uygulama sonrasında anne adayı uyanıktır, her dokunmayı hisseder ancak ağrı duygusu sıfırdır. Eğer normal doğum söz konusu ise annede kasılmalar başlasa da ağrı hissedilmemektedir. Doğumun uzaması halinde hastaya ek dozlar gönderilir.

Ağrısız Doğumun Avantajları Nelerdir?

Bu işlemlerin avantajları da anne adayı için önemli durumdur. Bu uygulama sonrasında anne adayı rahatlıkla yürüyebilir, bağırsak hareketlerinde sorunlar yaşamaz, doğum ağrılarının giderilmesini sağlar, psikolojik bir rahatlığa sebeptir. Ve en güzeli ise doğum sonrasına bebekle olan buluşma hemen gerçekleşir. Çünkü anne doğum sebebiyle yorgunluk durumunda değildir.

Avantajlarına rağmen bu şeklin uygulanamaması durumları vardır ki, bunların başında aşırı kanaması olan, tansiyonu düşük olan, anestezik maddelere alerjisi olan kişiler gelir. Eğer anne adayında nörolojik hastalık şüphesi varsa, pıhtılaşma sorunu yaşama durumu varsa kesinlikle uygulanmaz. Ağrısız doğum esnasında çok fazla risk durumu söz konusu olmasa da tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Hamilelikte çok kilo almış hastalarda epidural uygulaması zor olması halinde işlem başarısız olarak hastada ağrı duyma durumu engellenemeyebilir. Doğum sonrasında baş ağrısı durumu yaşanabilir. Ayrıca ağrısız doğum için verilen ilaçların bebeğin sağlığı açısından da herhangi bir yan etkisi söz konusu değildir. Tüm bu süreçlerin başarılı bir şekilde uygulanması ağrısız doğum nasıl olur sorusunun genel yanıtını bizlere sunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar