Vücut şekillendirmesinde liposuction

Vücut şekillendirmesinde liposuction

Arzumuz ince, oranlı bir beden. Bunun için de hiçbir zahmetten kaçınmıyoruz. Liposuction da bunlardan biri.

Genetik mirasımız olan vücut özelliklerimiz, bazen istediğimiz vücut şeklinden oldukça farklı olabilir. Öyle ki, yıllarca diyet ve düzenli egzersiz yapabilir ve bu istenmeyeen çıkıntılardan kurtulamazsınız. Hatta bazen kilolu bile olmadığınız halde, vücudunuzun bazı bölgelerinde orantısızlıklar olabilir. İşte bu tür durumlarda, aradığınız çare liposuction olabilir. Liposuction (vakumla yağ alma) ile vücut şekillendirmesi bölgesel olarak toplanmış fazla yağ birikimlerini uzaklaştırma tekniğidir. Bu işlem sonucunda daha ince ve orantılı bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Liposuction’la ilgili olarak geçen liposhaping (yağların şekillendirilmesi), bodysculpturing (vücudun artistik heykeltıraşlığı) ve bodycontouring (vücut hatlarının düzeltilmesi) gibi işlemlerin hepsi liposuction tekniği uygulanmak suretiyle yapılır.

Herkes liposuction yaptırabilir mi?

Liposuction yaptırmayı düşünüyorsanız, bu uygulamanın vücudunuza yapacaklarıyla ilgili gerçekçi beklentiler içerisinde olmalısınız. Bu nedenle ameliyat kararını almadan önce, ne beklediğinizi iyice düşünüp, bunları doktorunuzla konuşun. Operasyon öncesinde, sağlıklı, psikolojik açıdan dengeli ve gerçekçi olmalısınız.
Liposuction yaptıracak ideal hasta, bedenen sağlıklı, düzenli egzersiz yapan ve ideal vücut ağırlığının çok fazla üzerinde olmayan kişidir. Liposuction bir zayıflama ameliyatı olmayıp, düzensizlik oluşturan anormal yağ birikimlerinin alınmasıdır. Vücudun belli bir bölgesini şekillendirme, estetik bir hale sokma işlemidir. Vücudunda orantısızlık olan, ( örneğin üst bedeni ince, bacak-kalça bölümü kalın olan kişiler için idealdir. Ayrıca operasyonu yaptıracak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Liposuction Ameliyatı


Hastalar deri elastikiyeti, yağ miktarı ve yaşa göre dört gruba ayrılmaktadır.
1. Grup: Deri gerginliği çok iyi ve az miktarda anormal yağ birikimi olan 30’lu yaş grubuna kadar olan kadınlardır. Liposuction uygulamasından en cok fayda gören hastalar bu grup hastalardan, tek seansla istenen sonuçlar alınır.

2. Grup: İyi veya orta derecede deri gerginliği olan, deri gevşekliği olmayan orta derecede yağ birikimi olan 40’lı yaş grubuna kadar olan kadınlardır. Bir veya iki seans liposuction ile iyi sonuçlar alınır.

3. Grup: Deri gevşekliği ile birlikte fazla miktarda yağ depolanması olan gruptur. Fazla olan yağ ve deri dokusu ameliyatla alındıktan sonra liposuction aynı anda uygulanmalıdır.

4. Grup: Yağ birikimi olmadan aşırı deri gevşekliği olan genellikle 50-65 yaş arası veya aşırı kilo veren gençlerin oluşturduğu gruptur. Tek çözüm bu fazla dokuların çıkarılmasıdır. Liposuction için uygun grup değildir.

Liposuction, şeker hastalığı, kalp ya da akciğer hastalıkları veya kan dolaşımı problemli olan kişiler için büyük ölçüde risklidir. Ayrıca, kan inceltici aspirin, ibuprofen, ya da streoid içermeyen, antienflamatuar ilaçların kullanımı operasyon öncesi ve sonrasında bırakılmalıdır. Hamile ve süt emziren kadınlar liposuction yaptıramaz.
Uygulama Liposuction (vakumla yağ emme) ince kanüller kullanılarak üç şekilde:
1. Enjektörle
2. Hastane merkezi vakum sistemiyle
3. Özel vakum cihazı ile yapılabilir.

Operasyon, lokal ya da genel anesteziyle yapılabilir. Ameliyat, liposuction uygulanacak bölgeye yapılan yaklaşık 0.5 cm’lik kesi ile başlar. Künt uçlu, ucuna yakın ufak delikleri olan ince boru şeklindeki kanül kesi yerinden geçirilir. Dıştaki uca emici ünite bağlanır. Cerrah kanülü deri altı dokusunda, uzaklaştırılacak yağ miktarını ayırarak kullanır. Yüksek vakum basıncı yaratılır ve yağ dışarıya emilir. Bazen istenmeyen tüm yağ depozitelerini uzaklaştırabilmek için ulaşım sağlamak için ilave kesi gerekebilir.Kesi küçük ve sıklıkla gizlenmiş nedbe bırakacak şekilde bir kaç dikişle kapatılır.

Eğer daha önceden tesbit edilen ve doldurulması planlanan çukur bölgeler varsa özel enjektör ile alınan yağ bu alanları doldurmakta Ameliyatı takiben tüm tedavi edilmiş sahaya alttaki dokunun şekline pürüzsüzce uyum sağlayacak şekilde derinin çekmesini hızlandırmak için sarkmamış derisi olanlarda streç çorap diğerlerinde ise elastik sargılarla bir bandaj uygulanabilir. Ameliyat sahasında çürüme ve şişmeyi azaltmak için sıkı baskı sağlayan bu yöntemle özel varis çorabı üç hafta kullanılır.

Günümüzde bu ameliyet için en çok aşağıdaki 3 teknik kullanılır:

Tumescent liposuction: Yüklü miktarda serum, tuz solüsyonu, lidoken ve epinefrin sorunlu bölgeye enjekte edilir. Kullanılan sıvı, genellikle vakumlanacak yağ miktarının 3 katı kadardır. Bu, yağın daha kolay alınmasını ve daha az kanama olmasını sağlar. Lokal anesteziyle yapılır.

Super-Wet liposuction (Çok yaş teknik): Tumescent teniğe benzerdir ama daha az serum enjekte edilir. Enjekte edilen serum miktarı, genellikle vakumlanacak yağla aynıdır. Bu tip liposuction is genel anestezi gerekir.
Ultrason yardımıyla yapılan liposuction (UAL): Bu teknikte, ultrason enerjisi üreten özel bir kanül kullanılır. Bu enerji sayesinde yağ hücreleri sıvılaşır ve vakumlanmaya hazır hale getirilir. Bundan sonra geleneksel liposuction’da olduğu gibi yağlar vakumlanır. Bu teknik, genellikle yan bir teknik olarak uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar