Cildinizde Bahar Esintisi

Cildinizde Bahar Esintisi

Cildinizde bahar havası essin.Çevremizin yemyeşil bir görüntüye büründüğü güneşin kendini bizden esirgemediği ılık bahar günleri ruhumuzu aydınlatırken etkisini bazen cildimizde aynı güzellikte göstermiyor.Özellikle de hava kirliliği stres yanlış bakım kremleri gibi etkenler eklenince durum daha vahim hale gelebiliyor.

Herkes kendini doğanın kucağına bırakıp baharın tadını çıkarırken siz saklanacak bir yer arıyorsanız üzülmeyin yalnız değilsiniz. Kadın erkek demeden birçok insan yılın bu aylarında ciddi cilt sorunları yaşamakta. Diğer mevsimlerde pek bir problem olmadığı halde bazılarımızın Nisan başında cildi pul pul dökülüyor ve kızarıklıklar beliriyor. Bunun sebebi elbette sadece bahar değil. Mevsim değişikliği UV ışınlarının veya dengesiz beslenmenin sebep olduğu sıradan cilt sorunları ile birleştiğinde rahatsızlıklar da baş gösteriyor.
Hava kirliliği stres ve klima
İster açık havada olalım ister kapalı mekanlarda cildimiz bir kez hassaslaşmışsa mutlaka tepki göstermeye başlar. Çeşitli gaz atıklarının yarattığı hava kirliliği dışarıda bizi tehdit ederken çoğu işyerinde kullanılan klimalar da alerjik reaksiyonları artırır. Sigara dumanı ve hayatımızın kaçınılmaz bir parçası haline gelen stresi de hafife almamalıyız.Cilt nem dengisini kaybediyor ve kırışıklıklara zemin hazırlanıyor. Eğer kuruluktan şikayetçiyseniz haftada bir kez peeling yapmak ve düzenli olarak uygun nemlendiriciler kullanmak sorunları büyük ölçüde çözer. Yağlı cilde sahip olanlar üç günde bir peeling yapıp yağ dengesini koruyan kremlere başvurabilir. Her iki durumda da önemli olan nokta ; cildi tahriş etmeyecek antialerjik ürünler kullanmaktır.
Kızarıklıklar engellenebilir
Özellikle açık ten rengine sahip olanlar kızarıklıklar konusunda çok hassas. En çok yanak alın burun ve elmacık kemiklerinde görülen lekemsi renk değişiklikleri baharda polenlerin uçuşması ile fazlalaşıyor. Ağır vakalar ya da daha önce bu tür sorunları olanların uzman bir doktora başvurması doğru olur. Daha hafif kızarıklık durumlarında önlem almak için cildinizi aşırı sıcak ve soğuktan mümkün olduğunca koruyun. Uzmanlar hamam sauna buhar banyosu veya buz küpleri ile yapılan kürlerden uzak durulmasını tavsiye ediyor. Kafeinli ve çok sıcak içecekler de ağırlaştırıcı faktörler arasında bulunmaktadır. A ve E vitaminleri kolajen tarzı maddeler içeren bakım ürünlerinden de uzak durmaya çalışın. Bu ürünler kan dolaşımını hızlandırdığından cildin tepkisini ağırlaştırırlar.
Kozmetik ürünlerine dikkat
Sürekli kullandığınız nemlendirici veya bakım kremi birden bire ters tepki veriyorsa endişelenmeyin. Öncelikle ürünü kullanmayı bırakın. Bir güzellik uzmanına veya doktora danışabilirsiniz. Bunun dışında kullanmakta olduğunuz nemlendirici veya kremin dermatolojik olarak test edilip edilmediğini ve hangi maddeleri içerdiğini kontrol edin. Hypoalerjik(aşırı hassas) ciltlere uygun ürünler kullanmaya çalışın.
Güneş lekeleri sizi üzmesin
Tıbben kesin sebebi bilinmeyen ve özellikle bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan kahverengi lekeler mağdurlarını her yıl üzer. Cerrahi bir müdahale ile cildin ilk katmanını soymanın dışında yüzde yüz sonuç getiren bir tedavisi yoktur. Ancak önceden önlem alınabiliyor. Her şeyden önce baharın ilk günlerinden itibaren yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin. Renk açıcı kremler ve leke gidericilerle problemli bölgelerin koyulaşmasını önleyebilirsiniz. Bu arada kış aylarında da güneş kremini kullanmaya devam etmekte fayda var.
Sivilceler ve akneler
Ergenlik çağını bir yetişkin olarak tekrar yaşamak çok sıkıcı. Ne yazık ki bazen hormonlarımız rayından çıktığından veya yediklerimiz ağır geldiğinden pürüzsüz yüzümüz sivilcelerle dolabiliyor. Tedavinin başlayabilmesi için teşhisin doğru yapılması gerekiyor. Bundan dolayı bir uzmana başvurmak en hızlı çözüm yoludur. Ayrıca kullandığınız toniğin az alkol ve aynı zamanda antiseptik içermesine dikkat edin. Lavanta adaçayı biberiye A E ve F vitamini içeren nemlendiriciler de yağ üretimini azaltır. Yağsız makyaj malzemelerini tercih edin. Tabii ki tüm bu önerilerin dışında doktorunuzun tavsiye ettiği tedavi ve ilaçları aksatmamaya çalışın.

Etiket Cilt Bakımı cildinizde ilkbahar havası baharda cilt bakımı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar