Çene Alın elmacık kemikleri Mentoplasti Burun Ameliyatı

Çene Alın elmacık kemikleri Mentoplasti Burun Ameliyatı

Profiloplasti; burun, çene, dudaklar ve alın gibi profili oluşturan organların birbirine uyumlu hale getirümesi amacıyla yapılan bir operasyon. Hedefi, daha güzel ve anlamlı bir yüz yaratmak.  Daha güzel ve anlamlı bir yüz için: Profiloplasti

Büyüklerimizden kalan mirasın her zaman iyi bir şey olduğunu iddia etmek mümkün değil. Örneğin; söz konusu dededen kalma iri bir burun ya da teyzeden geçen kepçe kulaklar olduğunda! Neyse ki, tıbbın “Estetik ve Plastik Cerrahi” diye bir dalı var. Bu sayede, sevmediğimiz ya da daha güzel olabileceğine inandığımız organlanmızla bir ömür boyu yaşamak zorunda kalmıyoruz. Estetik Cerrahi, gerçekten de uzman eller tarafından uygulandığında mucizeler yaratabiliyor. Tıbbın diğer tüm dalları gibi insanlığa büyük bir hizmet veriyor. Oysa estetik operasyonlar, bazıları tarafından, sadece güzelliği konusunda fazla takıntılı kişilerin başvurduğu, pek de gerekli olmayan işlemler olarak nitelendiriliyor. Halbuki kemerli burnu nedeniyle büyük üzüntü yaşayan bir genç kız ya da zamanla yüzünde oluşan kırışıklar nedeniyle hayata küsen bir kadın için estetik cerrahinin yapabileceği çok şey var.
Profiloplasti, adından da anlaşılabileceği gibi, yüzün profilinin düzeltilmesi anlamına geliyor. Bu da ihtiyaca göre, burun, çene, dudak, alın ve elmacık kemiklerini düzeltmeye yönelik bir dizi operasyondan oluşuyor.

Profiloplasti nedir?

Profiloplasti kelimesi bize çok tanıdık gelmese de aslında kapsadığı operasyonlar, iyi biliniyor ve uzun yıllardır uzmanlarca uygulanıyor.

Nasıl Yapılıyor?

Profiloplasti ameliyatları, kişinin ihtiyacına göre aşağıdaki operasyonlardan bir ya da birkaçını, bazı durumlardaysa hepsini kapsıyor. Çoğu zaman bütün operasyonlar aynı seans içinde yapılıyor.

Burun Ameliyatı – Rhinoplasti

Operasyon: Burun deliklerinden girilerek, kemik ve kıkırdaklar üzerinde çeşitli kesi ve tıraşlama işlemleri yapılıyor. Böylece burnun, kemerinin giderilmesi, geniş olan kanatlarının daraltılması ya da dar olan dudak-burun açısının genişletilerek, burun uçunun yukarı kaldırılması hedefleniyor. Operasyon sonrası: Operasyon sonrası, burun kemiklerinin şeklini koruması için alçıdan bir atel uygulanıyor. Alçı, yaklaşık 1 hafta-10 gün kalıyor. Ameliyat sonrası burunda kanama oluyor, ancak 24 saat içinde hafifleyerek kesiliyor. Ağrı kesiciler sayesinde ağrı hemen hemen hiç hissedilmiyor. Bir gün boyunca burunda kalan tamponlar nedeniyle ağızdan nefes almak gerekiyor.

Çene ameliyatı – Mentoplasti

Operasyon: İstatistiklere göre burun ameliyatlarının yaklaşık yüzde 25’inin çene büyütme ameliyatlarıyla beraber uygulanması gerekiyor. Bunun için ağız içinden girilerek özel maddelerden yapılmış implantlar yerleştiriliyor. Ya da kişinin kendi dokusu enjekte ediliyor. Bu doku, karın, kalça gibi bölgelerden ya da liposuction ve meme küçültme ameliyatlarından arta kalan dokulardan elde ediliyor. Operasyon sonrası: Operasyon bölgesinde morluklara rastlanabiliyor ve hafif bir ağrı olabiliyor. Doku enjeksiyonlarında doku alınan bölgede de aynı şekilde morluk ve ağrı oluşabiliyor. Ancak bu, birkaç gün içinde hızla iyileşiyor.

Alın ve elmacık kemikleriOperasyon: Büyütülmesi istenilen bölgeye uygun tipte bir dolgu maddesi uygulanıyor. Yanaklara ağız içinden girilerek implant yerleştirilebiliyor. Bazı operasyonlarda implant elmacık kemikleri üzerine dikiliyor. Doku enjeksiyonları da son derece doğal sonuçlar alınmasını sağlıyor. Operasyon sonrası: Çene büyütme ameliyatlarında olduğu gibi operasyon bölgesinde morluklar, hafif ağrılar olabiliyor, Ancak bu durum hızla iyileşiyor ve birkaç gün içinde tamamen geçiyor. Doku enjeksiyonlarını tekrarlamak gerekebiliyor.

Kimlere profiloplasti gerekir?

Profiloplasti ameliyatlarının esas hedefi, birbirileriyle uyum içinde olan burun, çene ve alından oluşan hoş bir profil ve dolayısıyla güzel ve anlamlı bir yüz yaratmak.

Örneğin;

çenenin çok geride olduğu durumlarda burun , düzeltilse bile profilde istenen armoninin yakalanması mümkün olmuyor. Ancak burada hedef, eskiden güzel ve kusursuz olan uzuvları yeni yapılana uydurmak değil. Sadece yüzün kömürlerini oluşturan tüm bölümleri uyumlu ve normal hale getirmek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar