Yeni Aşkın Yüzünden Sürekli Kilo Mu Alıyorsun?

Yeni Aşkın Yüzünden Sürekli Kilo Mu Alıyorsun?

Sürekli dışarıda yiyorsunuz ve bu sizin diyetinize faydalı bir tarafını göremiyorsunuz. Bu yönden bakınca, acaba son zamanlarda aldığınız kiloların nedeni, sevgiliniz olabilir mi? Düşünmek lazım. Cevabı bulursanız yazımıza bir gözatın ve neler yapabileceğinize yardımcı olalım…
Yani biriyle tanıştığında birbirinizi tanımak için dışarıda sıklıkla buluşuyorsunuz. Bu buluşma yerleri de genellikle restoranlar ve cafeler oluyor. Karşında sürekli lezzetli şeyler yiyen biri oldukça, istediğin kadar dikkat et, önemi yok. Belki bu durumda kendini durduramıyorsun ama, yine de alabileceğin önlemler var.
Her zaman dışarıda yiyorsunuz Bekârken evde oturup kendine sağlıklı yemekler hazırlamaya bayılıyordun. Ama sevgilin olduğunda uzun süren akşam yemeği randevularını bol kalorili brunch’lar takip eder hale geliyor. Skinny Chicks Don’t Eat Salads kitabının yazarı Beslenme Uzmanı Christine Avanti’ye göre; “Çiftler ilişkisini yemek etrafında geliştirdiği için buna bağımlı hale gelir.” İşte bel ölçün için kötü haber de bu: Men’s Health tarafından 24 adet zincir restoranda yapılan bir araştırma yalnızca giriş yemeğinin bile ortalama 867 kalori olduğunu gösteriyor ki bu kalori miktarına ana yemek ve tatlı dâhil değil.

Çözüm: Evde yiyin. Kendin pişiriyor olacağın için sağlıklı tarifler uygulayarak yağ ve kalori durumunu kolayca ayarlayabilirsin. Dışarıda yemeye karar verdiyseniz yemekten birkaç saat önce protein ve lif bakımından zengin olan atıştırmalık bir şeyler ye. Uzmanlar, kadınların akşam dışarıda yiyeceği zaman genelde gün içindeki öğünleri geçiştirdiğini söylüyor ve artık çok acıkmış olduğu için akşam yemeğinde aşırıya kaçabildiğim ekliyor. Yağsız yoğurt ve biraz meyve iyi bir ikili olabilir. Hatta bir kâse tahıllı gevrek ve yine az yağlı süt de iyi bir seçenek.

 

Yeni Aşkın Yüzünden Sürekli Kilo Mu Alıyorsun?

Onun yediği kadar yiyorsun Karşında senden günde 500-1.500 kalori daha fazla yiyen biri olduğu zaman küçük porsiyonlarına sadık kalman biraz zor olabilir. Uzmanlar, kadınların porsiyon kavramının bu tip durumlarda bozulduğunu belirtiyor: “Normal bir porsiyonu artık asla tanımıyorsun çünkü beraber zaman geçirdiğin sevgilin ağzına kadar dolu tabaklarla yemek yiyor.” O bununla baş edebilir (erkeklerin kadınlara oranla daha yoğun kas yapısına sahip oluşu daha fazla kaloriye ihtiyaç duyabileceği anlamına geliyor) ama sen o hızda yemeğe devam edersen fazla kilolar kısa sürede vücuduna yerleşir.
Çözüm: küçük porsiyonlar hazırla. Erkek arkadaşının yediğinin üçte biri kadar yemek yemelisin. Üzgünüz ama şöyle bir gerçek var ki kadınlar erkeklere oranla yüzde 26 daha az kalori yakıyor.
Abur cuburda ortak kullanım Kendine gidip cips ya da farklı bazı abur cubur yiyecekler almıyor olabilirsin ama sevgilin senin sehpanın üzerinde kendine ait bir paketi unuttuysa ona karşı koyabilmek için yeterince iradeli olamıyorsun. Newcastle Üniversitesi Beslenme Araştırma Merkezinde yapılan bir çalışmaya göre kadınlar, erkek arkadaşının yeme alışkanlıklarına adapte olmaya çok yatkın. Erkekler içinse aynı şey geçerli değil. Güney Kaliforniya’da Psikoterapi Uzmanı Stacy Kaiser bunun kadınlar için erkeklerle iletişim kurmanın bir yolu olduğunu belirtiyor.
Çözüm: Seçeneklerini bil. Diyetine dost görünen iki seçenek var. Birincisi sevgilinin yediği her neyse ondan az miktarda kendin için ayır ve bir tabağa koy. (Poşetin içine elini daldırıp durman diyetin için felaket olur.) Ya da ikinci seçenek olarak yanında porsiyon ve kalori miktarı çok daha az bir şeyler bulundurursan sevgilin elini o yağlı cips paketine her attığında sen de kendi düşük kalorili bisküvinden yiyerek oyalanabilirsin.

Etiket Diyet rejim kilo almak beslenme memnune ilişki diyet arşivi Beslenme hataları yeni bir ilişki ilişkinin başlangıcı kilo verememek rejim yapamamak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar