Uzmanlardan Diyet Uyarıları

Uzmanlardan Diyet Uyarıları

Doğal Tıp Derneği Başkanı Dr. M. Ender Saraç, yanlış diyetlerle hızla verilen kiloların aynı hızla geri alındığına dikkat çekerek, zayıflamak isteyenleri ”Yoyo Sendromu” denilen bu duruma karşı uyardı.

Dr. Saraç, yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, özellikle kadınlarda diyete başlamanın popüler olduğuna dikkat çekti.
”Çok sık ve yanlış tarzda yapılan diyetlerle hızla verilen kilolar, hızla geri alınıyor. Hızla kilo verip, diyeti bırakınca geri almaya ‘Yoyo Sendromu’ diyoruz. Kilolar da tıpkı oyuncak yoyo gibi bir gidip, bir geliyor” diyen Dr. Saraç, böylece hem diyet yapanların emeklerinin boşa gittiğini, hem de metabolizmanın deforme olduğunu söyledi.
Yanlış diyetlerle sık kilo alıp verenlere deneyimli bir doktor ve yöntem kontrolünde zayıflama önerisinde bulunan Dr. Saraç, sağlıklı zayıflamak isteyenlere beden tipine uygun beslenme felsefesinin öğretilmesi gerektiğini vurguladı.

Dr. Saraç, ”Eğer kişi beden tipine uygun beslenme tekniğini ve felsefesini öğrenemezse, geçici olarak ağırlık kaybına uğrar, fakat sağlıklı ve bilinçli bir şekilde zayıflamaz. Ayrıca verdiği kiloları da kısa bir süre sonra geri alır” dedi.

Kişiye Özel DiyetDiyetin ”kişiye özel” olması gerektiğini kaydeden Dr. Saraç, uzman kontrolünde ve uzun zamanda sağlıklı bir şekilde verilen kiloların korunacağını da belirtti.
Katı kalori hesabına dayalı diyetlerin modasının geçtiğine değinen Dr. M. Ender Saraç, gevşeme teknikleri, aromatik masajlar, bitki çayları gibi yan etkenlerle diyetin desteklenmesinin önemine dikkat çekti.

”Yoyo Sendromu’na maruz kalmamak için öncelikle beden tipi öğrenilmeli ve ona yönelik diyet uygulanmalı” diyen Dr. M. Saraç, zayıflamak isteyenlerin de sürekli kilo verip almaktan bıktıklarını ifade etti.
Dr. Saraç, açlık rejimleri ve zamana karşı yarışarak hızla kilo vermenin çok zararlı olduğunu kaydederek, ”Yanlış diyet uygulayan kişiler, hayat boyu kilo verip alacaklar ve mutsuz olacaklardır. Aslında hem lezzetli beslenip, hem de kilo verilebilir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar