Sarımsağın faydaları

Sarımsağın faydaları

Acı tadı ve keskin kokusundan dolayı çoğu insanın yemekten kaçındığı sarımsak sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Ama sarımsağı faydaları sadece sağlığınızla sınırlı değil. Sarımsağın balık tutmada ya da diş ağrılarında da size yardımcı olabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte sarımsağın 10 şaşırtıcı faydası…

Diş ağrıları

Sarımsağın içindeki sistein maddesi doğal bir anestetiktir. Ağrıyan dişlerinizin üzerine birkaç dakika boyunca sarımsak sürmek kısa süreli olarak ağrıları hafifletecektir.

Yüz temizliği

Sarımsağın antiseptik ve mikrop öldürücü özellikleri akne, akne izleri ve ciltteki diğer lekeleri yok etmede kullanılabilir.

Sarımsağı direk cildinize sürebilir, 15 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Ya da sarımsak tüketerek cildinizi içeriden temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Ayak mantarlarıAyak mantarlarına sebep olan mantar türleri sarımsağa karşı duyarlıdır. Sarımsak dişlerini sıcak suyu koyup ayağınızı 30 dakika boyunca bu suda bekleterek ayak mantarlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kulak iltihapları

Kulak iltihaplarınızı tedavi etmek için sarımsak dişlerini sıkarak sarımsak yağını çıkarın. Bu yağı biraz ısıtıp bir pipet yardımı ile kulağınıza damlatın.

Bu yöntem özellikle antibiyotik almak için çok küçük olan çocukları tedavi etmek için harika bir yoldur.

Kar temizliği

Kış mevsiminde yolu kapatan karları kürekle temizlemek çok zaman ve emek isteyen bir iştir. Sarımsağın içerisindeki yağ ve tuz sayesinde bu karların daha çabuk erimesini sağlayarak işinizi kolaylaştırır.

Kıymık çıkartmak

Kıymık batması sağlığınıza tehlike oluşturabilecek bir durumdur. Bu yüzden fark ettiğiniz an çıkarmanız gerekir. Ancak çoğu zaman kıymığı çıkarmaya çalışmak cildin içine daha çok itilip daha derine girmesine sebep olabilir.

Batan kıymıkları çıkartmak için ince bir dilim sarımsağı kıymığın olduğu bölgeye yara bandı ile sabitleyin ve gece boyunca bekletin. Sabah kalktığınızda kıymığın dışarı çıktığını göreceksiniz.

Sinek kovucu

Koku duyuları çok gelişmiş olan sivrisinekler sarımsak kokusundan rahatsız olurlar. Yaz yazlarında sivrisineklerin başınıza bela olmasını istemiyorsanız sarımsak tüketin. Sarımsağın kendine has kokusu sivrisinekleri uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.

Balık yemi

Balıklar sarımsağı severler. Bu yüzden balık tutarken yem olarak sarımsak kullanmak daha çok balık yakalamanızı sağlayabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar