Kilo vermenin gizli silahı: Su

Kilo vermenin gizli silahı: Su

Zayıflama söz konusu olduğunda, sihirli bir hap gibi bir şey maalesef yok. Sabır, özveri ve daha da önemlisi tutarlılık gerektiren bir süreç. Başarılı olmak için, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizin bir kombinasyonuna ve aynı zamanda büyük sonuçlar verebilecek başka bir unsur olan suya ihtiyacınız var.

Bu kalorisiz içecek sadece susuzluğunuzu gidermekle kalmaz. Su, vücudu hücresel düzeyde etkiler. Sıcaklığı düzenleyebilir, besin maddelerini transfer edebilir ve evet, kilo kaybını sağlayabilir.

Metabolizmayı hızlandırır

Su, metabolizma ile doğrudan bağlantılıdır. Organizma içindeki yaşamı devam ettiren kimyasal reaksiyonların çoğu için gereklidir. Birincil rollerinden biri, yiyeceği enerjiye dönüştürmek, başka bir deyişle kalori yakmaktır.

İştahı bastırır

İçilen su, mideyi şiririr ve açlığı azaltabilir. Daha fazla su içmek, daha fazla yemek yeme isteğinizi azaltabilir, bu nedenle kalori alımınızı sınırlayabilir.

Su dengesi

“Aç değilsiniz, sadece susamışsınız” ifadesini hiç duydunuz mu? Açlık ve susuzluk, beynin hipotalamus adı verilen bir kısmı tarafından düzenlenir. Bu nedenle, vücut su ihtiyacını yiyecek ihtiyacı ile karıştırabilir. Vücudunuzdaki su kaybının yerini doldurarak ve gereksiz aperatiflerden kaçınarak kilo kaybına yardımcı olabilirsiniz.

Vücut atıklarıİnsan vücudunda su oranı %50’nin üzerindedir. Su sayesinde, böbrekler toksinleri filtreler ve bedensel atıkları uzaklaştırır. Susuz kalmak; şişkinlik, kabızlık ve diğer sindirim sorunlarına yol açabilir. Yeterince su tüketmemek, vücudunuzda su tutulmasına ve ödem oluşumuna neden olur. Bu durum kilo vermenizin önüne geçebilir. Bu nedenle yeterli su tüketimi kilo vermek için oldukça önemli bir unsurdur.

Ne kadar su içmeniz hakkında bilgi için “Günde kaç litre su içilmeli” yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin özel içeriğidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar