Kilo Verme Yüksek Tansiyonu Önler mi?

Kilo Verme Yüksek Tansiyonu Önler mi?

ABD’de yapılan bir araştırmada, fazla kiloların verilmesiyle yüksek tansiyonun önlenebildiği saptandı. Uzmanlar, normal kilo vermenin bile, yüksek tansiyonu kontrol eden ACE enziminin işlevini azaltıp, yüksek tansiyonun düşmesini sağlayabildiğini ifade ediyorlar.

Atlanta kentindeki Emory Üniversitesi’nde, yüksek tansiyonun yağ dokularındaki enzim ve hormonlar tarafından kontrol edilebildiği olasılığı göz önüne alınarak, şeker hastası olmayan şişman 16 denek üzerinde araştırma yapıldı.
Yüksek kalori kısıtlaması yerine, normal diyet uygulanan deneklerin 5 hafta içinde, fazla kilolarının yüzde 5 ile 10’unu kaybettikleri, deneklerde ACE aktivitesinin ise ortalama yüzde 18 azaldığı gözlendi.

Hala şişman diyebileceğimiz bazı deneklerde de yüksek tansiyonu kontrol eden angiotensin-converting enzim (ACE) aktivitesinin önlenebildiği belirlendi.Yüksek tansiyonu bulunan hastalar, ACE önleyici ilaçlar kullanarak, kalp, inme ve şeker hastalığı ile ilgili böbrek hastalıkları riskini azaltabiliyor.Yeni araştırmada, şişmanlarda yüksek tansiyonun, hormonal ve enzim ile ilgili değişimden kaynaklandığının saptandığı açıklandı.Daha sonraki araştırmalarda, kilo vermenin, ACE önleyici yüksek tansiyon ilaçları kadar etkili olup olmadığı gözlenecek.Araştırma raporu, Journal Obesity Research isimli dergide yayımlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar