Ketojenik Diyet Nedir? Hangi Besinler Tüketilir?

Ketojenik Diyet Nedir? Hangi Besinler Tüketilir?

Ketojenik diyetin tarihine baktığımızda geliştirilme amacı epilepsi hastalığını tedavi etmektir. Araştırmalar bazı hastalık semptomlarını veya risk faktörlerini azalttığını da gösteriyor. Ayrıca kilo verme konusunda etkili olması, onu gün geçtikçe daha da popüler hale getiriyor. Fakat diyet yapmayı düşünüyorsan, tüm bilgilere sahip olduğundan emin olmalısın.

 

Ketojenik Diyet Nedir?

 

Ketojenik diyet, karbonhidrat alımının azaltıldığı ve yağ alınımın artırıldığı bir diyet olup vücudun enerji için karbonhidrat yerine yağ yakmasını sağlar. Amacı vücudu “ketoz” sürecine sokmaktır. Bunu da karbonhidrat alımını önemli ölçüde azaltarak ve yağ alınımını da artırarak yapar. Diğer düşük karbonhidrat diyetlerine birçok yönden benzeyen bu diyet keto diyeti olarak bilinir. Kendi içinde türleri bulunur.

 

Ketojenik Diyet Türleri Nelerdir?

 

Ketojenik diyet kendi içinde farklı türlere ayrılır. Kapsamlı bir şekilde araştırılan diyet türleri arasında Standart ve Yüksek Proteinli Diyetler yer alır. Dolayısıyla en çok tavsiye edilen tür ‘Standart’ versiyondur.

 

Standart Ketojenik Diyet: Türler arasında bulunan bu türde, karbonhidrat miktarı çok düşük, protein miktarı orta düzeyde ve yağ oranı ise çok yüksektir. Bu diyette %70 oranında yağ tüketebilirken yalnızca %10 oranında karbonhidrat tüketebilirsin. %20’de protein içerikli besinleri tüketebilirsin.

 

Yüksek Proteinli Ketojenik Diyet: Standart diyete göre biraz daha fazla protein içerir. Yani yağ oranı %60 ve protein oranı % 35 olacak şekilde ayarlanır. Kalan %5’lik oran içerisine de karbonhidratı dahil edebilirsin.

 

Döngüsel Ketojenik Diyet: Karbonhidrat dönemleri bulunur. Bu dönemlerde 2 gün boyunca karbonhidrat alımı yüksek olup kalan 5 gün keto diyetine devam edilir. Daha az gelişmiş bir yöntemdir.

 

Hedefe Yönelik Ketojenik Diyet: Hedefli diyet genellikle sporcular tarafından kullanılan bir diyet olup içeriği antrenmanların yoğunluğuna göre ayarlanır. Döngüsel keto diyeti gibi daha az gelişmiş bir yöntemdir.

 

Kimler Diyet Uygularken Dikkatli Olmalı?

 

Bu beslenme planı sağlıklı ve dengeli beslenme anlayışından biraz farklı olduğu için uzun süre devam edilirse bazı kişiler için olumsuz sonuçlanabilir. Dolayısıyla ketojenik diyet ile ilgileniyorsanız, doktorunuz onaylamalı. Şeker hastalığı ve böbrek hastalığı olanlar bu konuda dikkatli olmalı. Ketojenik diyeti uygulamaya karar verenler doktorlarına veya diyetisyenlerine danışarak verilen diyet önerilerini takip etmeli.

 

Ketojenik Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 

Diyette her ne kadar günlük karbonhidrat alımı oldukça az olsa da ve bu durum zorlayıcı gibi görünse de besleyici ketojen diyeti listesi ile diyete daha rahat uyum sağlayabilirsin. Peki hangi besinler keto dostu? İşte cevap…

 

Deniz ürünleri: Balık ve kabuklu deniz ürünleri çoğunlukla karbonhidrat içermediği için ya da karbonhidrat miktarı düşük olduğu için listene dahil edebilirsin. Daha da detaylandırmak gerekirse yağlı balıklardan uskumru, somon ve ton balığı gibi besin kaynaklarını Ketojenik diyette tercih edebilirsin.

 

Düşük karbonhidratlı sebzeler: Patates ve pancar gibi nişastalı sebzelerden kaçınmalısın. Tüm bunlar yerine daha düşük karbonhidrat içeren besinleri listene ekleyebilirsin. Karnabahar, domates, salatalık, marul, kabak, avokado, soğan, biber… tarzı besinler harika alternatifler arasında bulunur.

 

Peynir Çeşitleri: Yüzlerce peynir çeşidi arasında karbonhidrat miktarı düşük ve yağ miktarı yüksek peyniri bulmak mümkün. İşte ketojenik diyet dostu bazı peynirler;

 

  • Rokfor
  • Çedar peyniri
  • Hellim peyniri
  • Beyaz peynir
  • Keçi peyniri
  • Mozzarella
  • Parmesan peyniri
  • Dil peyniri

 

Et ve Kümes Hayvanları: Temel gıda olarak tüketebileceğin taze et ve kümes hayvanları tam bir protein kaynağıdır. Dolayısıyla kırmızı et, biftek, hindi ve tavuk eti tüketebilirsin.

 

Ayrıca yukarıda yer alan tüm besinler dışında badem, ceviz ve kabak çekirdeği gibi yiyecekleri de tüketebilirsin. Yağ olarak zeytinyağı, avokado yağı ve hindistan cevizi yağını kullanabilirsin.

Juico’da kendine uygun ketojenik diyet örnek listesi oluşturabilirsin. İçecek, çorba ve yiyecek çeşitlerinden diyetine uygun olanı seçebilir ve dilersen atıştırmalıklar da ekleyerek sağlıklı bir beslenme paketi hazırlayabilirsin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar