İştahın Önüne Geçmenin Yolları

İştahın Önüne Geçmenin Yolları

Diyet yapmak istiyorsunuz, hatta diyete başladığınız halde, fakat, nedendir bilinmez, sanki iştahınız daha da açıldı. Hani vardır ya, insanı yasaklar daha da çeker. İşte öyle bir durum yaşıyorsunuz. Canınız sürekli bir şeyler yemek istiyor, aklınız fikriniz yiyeceklerde. Eğer siz de iştahınıza hakim olamadığınızı, sürekli bir şeyler yeme arzusu içinde olduğunuzu düşünüyorsanız, tavsiyelerimize kulak verin.

Yeme isteği önce beyinde başlıyor Beyin, vücutta enerjinin azaldığını fark eder etmez açlık hissetmemize yol açan kimyasal maddeler salgılıyor. Bunun sonucunda doğal olarak biz de yeme gereği hissediyoruz. Fakat beynimizin bu kimyasal maddeleri salgılayan kısmı, aynı zamanda duyguları da kontrol ediyor. İşte, sıkıldığımız ya da kendimizi kötü hissettiğimizde hemen buzdolabına koşmamızın başlıca nedeni bu işte. Ayrıca yemeklerin tadı, kokusu ya da görüntüsü de açlık duygusuna sebep olabiliyor. Mesela, yemek sonrasında canınız tatlı vitrininde duran o dondurma kasesinden çekiyorsa, bunun sebebi kesinlikle aç olmanız değil, kontrolden çıkan yeme isteğinizdir. Eğer bunu aklınızdan çıkarmazsanız, aç olmadığınızda yediğiniz yemek miktarını en az seviyeye indirmiş olursunuz.

Atıştırma krizlerinden kurtulun! Gün içinde sık ve az öğünler yemek, iştahınızın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu. Belki yine arada bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz, ama bu sefer yiyeceğiniz miktarlar azalacaktır. Böyle bir durumda atıştırmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelin, çünkü bu besin türü sindirim sisteminde daha uzun süre kalıyor ve şeker seviyenizi yavaşça yükselterek daha uzun süreli bir tokluk hissine neden oluyor.

Tat alma duyunuzu uyarın! Yapılan araştırmalara göre, tat alma duyusunu değişik tatlarla tatmin etmek, daha az miktarlarla yetinmeyi sağlıyor. Sürekli aynı yemeği yemekte, özellikle tadı hoşunuza gitmiyorsa, bir süre sonra tat alma mekanizmanızın iptal olmasına yol açıyor. Ve bu sebeple de kendinizi sanki hiç yemek yememiş gibi hissedebiliyorsunuz. Böyle bir durumu önlemek için öğünlerinizi taze otlarla ve baharatlarla tatlandırabilirsiniz.Bol bol su için! Su içmek kendinizi tok hissetmeniz açısından önemli. Ayrıca vücudunuz susuz kaldığında çoğu zaman açlık hissine benzeyen sinyaller gönderiyor. Bol su içmek, vücunuzun su istediği zamanlarda yemeğe yönelmenizi engelleyecektir.

Yiyecekleri iyice çiğneyin! Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına geliyor. Üstelik bu şekilde tat alma duyusu da tatmin oluyor. Böylece doyduğunuzu anlamanızla, yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalıyor. Fazla yemekten kaynaklanan sindirim sorunlarından kurtulmanız da ayrı bir avantaj!

Güç gerektiren egzersizler yapın! Egzersizleriniz zorlaştıkça vücut ısınız artıyor ve daha fazla kalori yakmaya başlıyorsunuz. Bu durum da egzersizi takip eden birkaç saat boyunca iştahınızın bastırılmasına sebep oluyor. Böyle bir durumda normal öğün saatinden birkaç saat önce egzersiz yapmak en mantıklısı. Çünkü öğün saati geldiğinde spor yapmanın verdiği etkiyle iştahınız biraz daha kapanır. Aslında asla öğün atlama hatasına düşmeyin, aksi taktirde hem bedeniniz zayıf düşer, hem de bir süre sonra aşırı yeme isteği duyarsınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar