Duygusal açlık nedir Nasıl önlenir?

Duygusal açlık nedir Nasıl önlenir?

Stresli olduğunuzda, moraliniz bozuk olduğunda, sinirliyken ya da sadece canınız sıkılmışken bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyor musunuz? İşte duygusal açlık tam olarak budur. Duygusal açlık pek çok insanın kilo almasının nedenidir. Çoğu insan duygusal açlığı biyolojik açlıkla karıştırır ve gerçekten acıktığı için yediğini zanneder. Eğer gerçekten açsanız beyniniz açlık sinyallerini yavaş  yavaş gönderir ve acıkmaya başladığınızı anlarsınız. Duygusal açlık ise olur olmaz zamanlarda birden bire yemek yeme ihtiyacı hissettirerek kendini belli eder. Kilonuzu kontrol edebilmek için bu ikisini iyi ayırt etmeniz son derece önemlidir. Peki, duygusal açlık nasıl önlenir?

İşte duygusal açlığı önlemenin yolları…

  • Karnınız aç olmadığı halde yemek yeme isteğiniz devam ediyorsa yakınlarınızın desteğini isteyin. Diyette olduğunuzu, yeme isteğiniz konusunda sizi uyarmalarını isteyin.
  • Tok olduğunuz halde sadece canınız istediği için 1 lokmadan bir şey olmaz diye düşünmeyin ve tadımlık ikramları kibarca reddedin. 1 dilim baklava size masum görünse de yaklaşık 250 kaloridir.
  • Aşırı derecede tatlı kriziniz tuttu ya da birden bire canınız cips, kola gibi zararlı atıştırmalık istedi. Öncelikle derin bir nefes alın ve bunun geçeceğini bilin. Kendinize yaklaşık 15 dakika süre tanıyın. Örneğin canınız aşırı derecede cips yemek istiyorsa ‘15 dakika bekleyeceğim, sonrasında istersem yerim’ diye düşünüp sakince bekleyin. Bu arada oturuyorsanız yerinizden kalkın, başka bir yere geçin. Camı açıp derin nefes alın, bir iki bardak su için, yeter ki yerinizi değiştirin, kendinize başka bir uğraş bulun. Örneğin keyifli bir şarkı dinleyin. Kendinizi 15 dakika beklemek için zorlayın. Bu süre içinde yeme içme isteğinizden vazgeçeceksiniz.
  • Yediklerinizi ve içtiklerinizi her gün bir yere not edin. Böylece ne kadar sağlıklı ya da sağlıksız besinlerle beslendiğinizi kolayca görebilirsiniz. Yemek saatlerinizi belirleyin ve bu saatlerin dışında canınız bir şey yemek isterse bunun duygusal açlık olduğunu unutmayın.
  • Duygusal açlığı önlemek için yürüyüşe çıkabilirsiniz, evde gevşeme hareketleri yapabilirsiniz, güzel bir film izleyebilirsiniz. Yeter ki kendinizi iyi hissettirecek bir şey yapın ve duygusal açlığa yenilmeyin…

Pemberimel.Com Özel İçeriğidir. İzinsiz paylaşılamaz

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar