Beyaz Eşya Alırken Enerji Sınıfına Nasıl Bakılmalı

Beyaz Eşya Alırken Enerji Sınıfına Nasıl Bakılmalı

Beyaz eşya teknolojilerinde “enerji sınıfı” son yıllarda daha fazla önem taşıyan bir konu haline geldi. Artık herkes beyaz eşya cihazı alacağı zaman teknik özelliklerinin dışında enerji sınıfına da bakıyor. Özellikle de günümüzde beyaz eşya ürünlerinde kullanılan sistem sayesinde elektrik tüketim değerleri önemli değişimlere uğrayabiliyor. Günlük hayatımızda çok sık kullandığımız bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi beyaz eşya ürünlerinin ekonomik tüketimi elektrik faturalarımızı doğrudan etkiler. Bu yüzden ne kadar az elektrik tüketimi gerçekleştiren bir model kullanırsak o kadar tasarruflu ve verimli bir kullanım gerçekleştirebiliriz. Ancak “enerji sınıfı” olarak isimlendirilen standart tüketim değerlerinin denk geldiği sınıf kategorisi genel tüketicinin pek hakim olduğu bir konu değildir. Bu yüzden Acıbadem Arçelik Servisi merkezimize de beyaz eşya alırken enerji sınıfına nasıl bakmak gerektiği konusunda sorular sıkça geliyor.

Enerji Sınıfı Nedir?

Enerji sınıfı daha teknik adıyla “Enerji Kimlik Belgesi” bir ürünün tüketim kapasitesinin sınıflandırılmasıdır. Elektrik tüketim değerlerine istinaden yapılan çeşitli testler sonucunda alınan ortalama değerlerin belirli kriterlere göre belirlenmiş olan hangi enerji sınıfına denk geldiğine bakılır. Bu şekilde beyaz eşya cihazının enerji sınıfı belirlenmiş olur. Türkiye’ de ve dünyada enerji sınıfı A, B, C ve D şeklinde sınıflandırılmaktadır. Bununla birlikte gelişen teknolojiyle beyaz eşya ürünlerindeki elektrik tüketim performansı daha da düşürülebildiğinden en verimli sınıf olan A sınıfının üzerinde de sınıflandırma bulunuyor. A sınıfı üzerinde A+, A++ ve A+++ şeklinde sınıflarda bulunuyor. Bu sınıflarda enerji tüketimi daha düşük oluyor. Uzun vadede elektrik tüketim tasarrufu sağlamak istiyorsanız Göztepe Arçelik Servisi uzmanlarımız enerji sınıfına dikkat etmenizi tavsiye ediyor.

Enerji Sınıfı Nasıl Değerlendirilmeli?

Beyaz eşya ürünlerinin her birisinin üzerinde enerji sınıfı tablosunu ve enerji sınıfını gösteren etiketler mevcuttur. Bu sayede ürünün enerji sınıfını kolayca anlayabilirsiniz. Ancak enerji sınıfının belirlenmesi için marka tarafından fabrikada kendisinin belirlediği “standart” koşullardaki testlerin sonucunda enerji sınıfı belirlenmiştir. Bu yüzden sizin ürünü yüklemeniz, hangi ortamda kullandığınız ve nasıl kullandığınız gibi değişkenler tüketim değerlerini değiştirir. Bu durumda enerji sınıfının düşmesine ya da yükselmesine neden olabilir. Nitekim enerji sınıfı etiketleri üzerinde de bu yönde bir uyarı mevcuttur. Bulgurlu Arçelik Servisi uzmanlarımız bu yüzden bireysel kullanım standartlarına da her üründe dikkat etmenizi tavsiye ediyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar