Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

Beslenme günümüz çağında insanoğlu için yaşamı etkileyen bir faktör olma özelliğini günden güne arttırıyor. Diyetisyen hekimler sağlıklı beslenme yönündeki araştırmalarına hızla devam ediyorlar. Kimya endüstrisinin beslenme sektörüne müdehalesinden bu yana ileriye dönük çok büyük sorunlar yaşanabilmesi ihtimali sürekli gündemdeki yerini konuyor. Bu da demek oluyor ki eğer bu tarihte yaşıyorsak ve en önemlisi “yaşamayı seviyorsak”, düzenli ve doğru beslenme adına uzmanların tavsiyelerine uymalı, diyetimize bu önerileri eklemeliyiz. İçinde bulunduğumuz bu karmaşık duruma çözüm getirebilme amaçlı Diyetisyen Binnur OKAN’ın tavsiyelerini bilgilerinize sunuyoruz. Www.Kadinay.Net Kadın Sağlığı Bizim İşimiz!..

Diyetisyen Binnur Okan, günümüzde cinsiyet ayırt etmeksizin hemen hemen her sektörde uzun çalışma saatleri, yoğun tempo, iş stresi gibi sebeplerle beslenme düzeninin bir kenara atıldığını belirtiyor…
Büyük çoğunluğun “Beslenmemi düzenlemek için yoğunluğun azalmasını, tatil dönemini bekliyorum” diyerek doğru beslenmeyi ertelediğini, bazılarının ise “Bu düzende nasıl kendime özen gösterebilirim” şeklinde bu konuda iyice umutsuz olduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Binnur Okan, iş temposu ne olursa olursa beslenmenin asla gözardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Kahvaltıyı İhmal Etmeyin “İş hayatında erken mesai saatiyle beraber en çok yapılan hata kahvaltının atlanması. Kahvaltısız başlanmış bir günde ne yaparsanız yapın ‘sağlıklı beslendim’ diyemezsiniz. ‘Kahvaltımı yapıyorum ama ofiste’ diyorsanız da hata yapıyorsunuz” diyen Dyt. Okan, öncelikli tercihin uyandıktan sonra ilk yarım saatte yapılmış bir kahvaltı olduğunu söylüyor. Ancak kişi bunu yapamıyorsa, ilk yarım saatte kan şekerini düzenleyecek, metabolizmayı uyandıracak, zihnin çalışmaya başlamasına yardımcı bir ara öğün yapıp evden öyle çıkmasını öneren Dyt. Okan, bunun için şu besinlerden birinin tercih edilebileceğini belirtiyor:
 Bir kutu probiyotik yoğurt. (içine yulaf ezmesi eklenebilir)

 Bir su bardağı süt + bir porsiyon taze-kuru meyve.

 Bir küçük kase mısır gevreği/müsli. Bu öğün alındıktan sonra iki saat içindemutlaka kahvaltı yapılması gerektiğinin altını çizen Dyt. Okan, kahvaltı alternatiflerini ise şöyle sıralıyor:

 Yarım simit + beyaz peynir.

 Yağsız kepekli tost, Beyaz peynirli sandviç. Dyt. Okan kahvaltıda bu besinlerin beraberinde söğüş domates, salatalık tüketilmesinin de büyük fayda olduğunu sözlerine ekliyor.

Çantanızda veya Bulunduğunuz ortamda Kuru Meyve Bulundurun

Kahvaltıdan sonraki ara öğünde ise taze meyve tüketmenin en uygun seçenek olduğunu belirten Dyt. Okan, taze meyve imkanı olmadığında ise ofiste, arabada veya çantada bulundurulması kolay alternatifler olan üç-dört adet kuru kayısı, bir yemek kaşığı kuru üzüm ya da kuru dut veya bir-iki adet kuru incir tüketilmesinin faydalı olacağını dile getiriyor.
“En kötü ihtimalle, öğle yemeğine kadaraç beklemektense bol süt (süttozu değil) ile yapılmış açık çay veya kafeinsiz kahve tüket mek de bir çözümdür” diyen Dyt. Okan, öğle yemeği içinse şu önerilerde bulunuyor: “Bir porsiyon ızgara/haşlama/fırın et/tavuk/balık + salata + çorba veya ekmek (esmer) Kepekli tavuklu/peynirli/ton balıklı sandviç + ayran Izgara tavuklu/ton balıklı/akdeniz salata + ekmek.

 

Etiket nasıl beslenmeliyim? dengeli beslenme beslenme kuralları beslenme üzerine altın kurallar dengeli beslenme görselleri dengeli beslenme ile ilgili bilgiler dengeli beslenme ile ilgili görseller dengeli beslenme ile ilgili poster dengeli beslenme ile ilgili resim dengeli beslenme ile ilgili resimler dengeli beslenme ile resim dengeli beslenme resim dengeli beslenme resimleri dengeli beslenme ve sağlıklı beslenme ile ilgili resimler nasıl beslenmeliyiz diyetisyen Binnur Okan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar