Başarılı bir diyetin püf noktaları

Başarılı bir diyetin püf noktaları

Diyet insanların ve hayvanların sağlıklı bir yaşam için gerekli olan beslenme şeklidir. Fazla kilolu olan bir bireyin ya da olması gerekenden daha zayıf olan kişinin sağlıklı bir bedene ulaşması için gerekli olan yeme alışkanlığıdır.

 

Diyetlerdeki Klasik Kavramlar Nelerdir

 

           Diyet genelde kadınla özleştirilir. Yıllardan beri moda olan beden şekilleri vardır. 1940’larda Rita Hayworth, zarifliğin inceliğin sembolüyken, 50’lerde Marilyn Monroe çekici olarak nitelendirilen kum saati vücut tipi akımını başlatmıştır. Yıllar geçtikçe kadınlar için ideal vücut modası birçok değişikliğe uğramıştır.

 

 

90’larda Kate Moss ile çok zayıflık, anoreksik vücut modası başlamıştır ki bu birçok kadının katı diyetler uygulamasına sebep olmuştur. İnsanlar bu yüzden fiziksel ve ruhsal sağlıklarını kaybetmiş, bu sorun toplumsal bir boyut kazanmıştır. Günümüze geldiğimizde ise klasik kadın tipi moda olmaya başlamıştır. Geniş kalçalar ve dolgun göğüsler revaçtadır.

 

 Dünden Bu Güne Uygulanan Klasik Diyet Şekilleri

 

Günümüze kadar gelen bazı diyet menülerinde olmazsa olmaz kavramlar vardır. Mesela diyet uzmanlarına göre üç beyazdan uzak durulmalı, bu üç beyaz; tuz, şeker, undur. Ayrıca peynirin ölçüsü de birçok diyette kibrit kutusu büyüklüğündedir. Kepekli ekmek te öneriler arasındadır. Genel olarak diyet menülerinde kızartmalar, gazlı içecekler yasaklar arasındadır. Bunun yanı sıra bol bol su içmekte çok önemlidir. Günlük su miktarı ise ortalama 2 litre olmalıdır.

Çoğu uzmana göre yukarıda belirtilenlerin hepsinin bir görev bilinciyle yapılmaya çalışılması psikolojik travmalara yol açabilir. Böyle diyetleri belli aralıklarda yapıp sonrasında daha fazla kilo alınması kaçınılmaz bir sonuçtur. Doğru beslenmeyi hayat felsefesi haline getirilmeli, belli bir vücut şekline ulaşabilmek için yanlış seçimler yapılmamalıdır.

 

Diyette Doğru Olan Nedir?

 

İnsanların hayatında beslenme çok önemlidir. Sağlıklı bir yaşam için doğru beslenmeli ve hareket miktarı arttırılmalıdır. Hareketsiz bir yaşamın insanı tembelliğe alıştıracağı ve tembelleşen bir vücudun da tün direncini yitireceği unutulmamalıdır.  Uzmanlara göre birey istediği her şeyden makul miktarda yiyebilir, bununla birlikte hayatındaki bedensel aktiviteleri çoğaltmalıdır. gündelik hayatta yapacağımız basit egzersiz hareketleri bile sağlıklı yaşamın kapılarını bizlere sonsuza kadar açacaktır. Çağımızda hazır gıdalarla beslenme, vakitsizlikten dolayı hızlı tüketim, teknolojinin gelişmesi ile birlikte hareketsiz yaşam insanların sağlığını tehdit etmektedir. bu noktada hazır gıda maddelerinden bir an evvel uzaklaşmak ve etrafımızdaki kişileri konu hakkında uyarmak büyük önem arz etmektedir.

 

 

Beslenme uzmanlarına göre son yıllarda obezite dünyanın ilk sırasındaki sağlık sorunu olmaya adaydır. Doğru beslenmenin sadece kadınlar için değil tüm canlılar için gerektiği, ayrıca çoğu hastalığın çıkış nedeninin yeme içme bozukluğundan kaynaklandığı da uzmanlar tarafından kabul edilmiştir.

İnsanların pek çoğu zayıflamak için beslenmelerine dikkat ederler, spor yaparak hem fit bir görünüm hem de ideal kilolarına ulaşmak için çaba sarf ederler. Zayıflamak için sporun çok önemli olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek olsa da daha önemli olan faktörün beslenme olduğu daha da bilinmesi gereken ayrı bir faktördür. Peki, kilo vermek için karar almakla bu sürece başlamak yeterli midir başka neler yapmalı, nelere dikkat etmeliyiz?

Diyet İçin Hedef Koymak

 

 BİR AMAÇ BELİRLEMEK

 

Gideceği yerin belli olmadığı bir gemi misali eğer bir amacımız olmazsa yapılan işten alınacak verim oldukça az olacak ve muhtemelen de hayal kırıklığı yaratacaktır. O zaman yapılması gereken önemli bir durum olarak ulaşmak istenilen düzgün bir hedef belirlemek ve bu doğrultuda aklımıza onu getirip bu yolda ilerlemek için çaba sarf etmek olacaktır. Ulaşılmak istenen amaç olursa kişi kendine bunu hatırlatıp vazgeçmemesi gerektiğini söyleyebilir ama amaç olmazsa ne yapabilir ki?

 

 AMACA GİDEN YOLDA KARŞILAŞILAN ENGELLER

 

Zafere güllerle döşenmiş yoldan çok dikenlerin olduğu yoldan gidildiği zorluklarla karşılaşan herkesin kolaylıkla katıldığı bir gerçektir. Eğer ayağımıza takılan ilk diken ile pes edip geri dönersek zafer bizim olmaz ve başarısızlık kaçınılmaz bir gerçek olmuş olur. Kendimize bir amaç belirlemiş olmamız halinde ise ayağımıza takılan dikenden çok yolun sonunu düşüneceğimiz için pes etmek yerine dayanıp sabırlı olmaya daha çok yatkın olacağımız da amacın bu yolda ne kadar önemli olduğuna güzel bir örnektir.

Mesela 2 arkadaşın zayıflama kararı aldığını varsayalım. Birinci kişi diyet yapmak ve düzenli spor yapmak istediğini söylüyor. İkinci kişi ise aynı duruma ek olarak 5 ay gibi bir sürede 8 kilo vereceğim diye bir karar da alıyor. İlk kişinin kilo vermek, daha sağlıklı olmak, fit gözükmek, istenilen bedendeki elbiseye sığmak gibi bir amacı yok sadece bir şeyler yapmak istiyor, diğer yandan ikinci kişi ise spor yapmak istemediği zaman ya da sağlıksız besleneceği zaman amaç olarak 8 kilo vermiş halini gözünün önünde canlandırabilir. Böylece ulaşılmak istenen durumu belirlemek gitmek istenilen yolda daha sağlam yol almamıza yardımcı olur.

Diyetin Uzun Süreli Olmasına Dikkat Etmek

 

Kilo problemi, çağımızda insanların en çok şikayet ettikleri konuların başında yer almaktadır. Ancak bu sorunun çözümünde tercih edilen kısa süreli şok diyetler sağlığı olumsuz etkilemekte ve kilo kaybının aksine bize zaman içinde daha çok kilo aldırabilmektedir. Yapılması gerekenlerin başında ise sağlıklı beslenme alışkanlığı edinerek bunu tüm yaşamımız boyunca sürdürmek olacaktır.

 

Doğru bilinen yanlışlardan kaçınmak ve sağlığımızı tehlikeye sokmadan diyet yapmak kalıcı zayıflama için olmazsa olmaz kurallardandır. Özellikle kilo vermek için uzun bir süre aç kalarak bir anda hızla zayıflamak vücutta ciddi zararlara yol açabilmektedir. En çok dikkat edilmesi gereken konu ise dengeli şekilde beslenmeye dikkat etmek olmalıdır.

 

  Aç Kalmadan Kilo Vermenin Önemi

Zayıflamak, sağlık açısından faydalı olsa da zayıflama yöntemleri yanlış şekilde seçildiği zaman ciddi sağlık problemleriyle karşılaşmaktayız. Fazla kilolarımızı bir anda almadığımız gibi onlardan bir anda kurtulmak da mümkün olmayacaktır. Ayrıca sağlık açısından da kilo kaybı ani bir şekilde olmamalı, kilo verme süreci zamana yayılmalıdır. Diyet listemizde günlük harcadığımız kalori baz alınmalı ve ona göre bir beslenme planı oluşturulması gerekmektedir. Vücudun günlük alması gereken vitamin, mineral ve protein miktarı atlanmamalıdır. Özellikle diyetle beraber spor yapmaya da karar veren insanların dikkat etmesi gereken başlıca konu harcadığı enerjiyi yine besinler yoluyla dengelemeli ve aç kalmadan, az da olsa proteinin yanında karbonhidrat da tüketmelidir.

 

 Dengeli Beslenme İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Sağlıklı ve zinde olmak için sporun yanında tükettiğimiz besinlerin de büyük önem taşıdığını bilmekteyiz. Ancak özellikle tek yönlü beslenme konusunun da sağlığı olumsuz etkilediği göz önünde bulundurulmalı ve yediğimiz besinlerde çeşitlilik olmasına dikkat etmeliyiz.

 

Sabahları gün içinde daha aktif olabilmek için biraz daha kalorili, karbonhidrat ağırlıklı beslenmekle beraber öğlen ve özellikle de akşam yemeklerinde bunu dengeleyici protein ağırlıklı beslenme tercih edilmelidir. Ara öğün olarak da ev yapımı yoğurdun içine doğradığımız taze meyveleri tüketmek de yine vücudumuzun direncini artırmakta bize yardımcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken başlıca konulardan bir diğeri ise tüm bu beslenme alışkanlıklarımızı yaşam tarzı haline getirmek olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar