Sağlıklı Saçlar için Püf Noktaları

Sağlıklı Saçlar için Püf Noktaları

Saçlar, insanın değer verdiği, dış görünüşte göze batan ilk aksesuarlarımızdır. Düzenli bakımı yapılmayan saçlar ileriki zamanlar da yağlanır, kırışık görünüme neden olur ve dışardan bakıldığında bakımsız olarak görünür. Estetik olarak kişiyi rahatsız eden bu durum için yapacağınız basit bakımlar ve uyulması gereken kurallar ile saçlarınızı sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz.

Sağlıklı Saçlar İçin Öneriler

Saçlarınızın sağlıklı görünmesi için birçok faktör bulunmakta. Kullandığınız kozmetik ürünleri, saç bakım yağları, kürleri, beslenme, uyku düzeni ve stres gibi pek çok faktör saçlarımızı etkiler. Sağlıklı saçlar için birçok kritere uyum sağlamalısınız;

 • Sağlıklı saçlar için kullandığınız bakım ürünlerinin kullanım talimatlarını iyi okumalısınız. Saçlarınıza uygulayacağınız ürünlerin sürelerine dikkat etmeli, kimyasal olan bu kozmetik ürünlerini az kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Saçlarınızın doğal parlaklık ve canlılığa ulaşmasını istiyorsanız doğal ve bitkisel beslenmelisiniz. Sebze, bakliyat ve et ağırlıklı beslenmeniz saçlarınızın sağlıklı olması için önemlidir. Dengeli beslenmek ve doğru beslenmenin yanı sıra, yağlı yiyeceklerden uzak durmakta saçlarınızın daha az yağlanmasını sağlar.
 • Sık sık saçlarınızı yıkamayın. Sık yıkanan saçlar deride kurumaya yol açar. Doğal olarak saçta oluşan yağlanma kötü bir görüntüye neden olsa da ara sıra bu yağlanmayı ortaya çıkarmak, saçlarımızın doğal ve canlı beslenmesini sağlar. Sık yıkanan saçlar da bu yağlanma çok az olduğu için saçlar kırılgan bir yapıya bürünebilir. Bu yüzden saçlarınızı belli aralıklarla düzenli bir şekilde yıkamanız önemlidir.
 • Yoğun iş hayatı, sigara dumanı, kirli hava gibi faktörler saçlarımızın nemini alıyor. Saçlarımızın nemini kaybetmesi ise saçın cansız görünmesine yol açıyor. Bunun önüne geçmek için kötü hava koşulları yerine oksijeni bol, sık sık havalandırılan yerlerde vakit geçirmek saçlarınızın yararına olur. Kozmetik olarak ise nemlendirici ve yağlandırıcı kremleri kullanmak bu durumun bir nebze önüne geçmekte.
 • Uzun saçları banyodan sonra kurutmak biraz zaman alabilir. Havlu ile saçlarımızı kuruması için sarmak yerine saçlarımızı masaj yaparak kurutmak daha sağlıklıdır. Bu şekilde saçlarımızın kopmasının ve kırılganlığının önüne geçmiş oluruz.
 • Saçlarınıza fön çekmek istediğiniz de kullandığınız aletler çok sıcak olmakta. Bu aletler ile saça şekil vermek saçın zarar görmesine ve kopmasına neden olur. Bu yüzden bu aletleri dikkatli kullanmak ve saçlarımıza uzak mesafeden şekil vererek kullanmak daha sağlıklıdır.
 • İLGİLİ HABER

  Saçları Besleyen Bakım Kürü

 • Sağlıklı saçların bir diğer püf noktası da kullandığınız şampuanlardır. Kimi şampuanlar yağlı saçlar için kimisi dalgalı saçlar için kimisi ise kepek önleyici olarak kullanılabilmekte. Saçınıza en uygun şampuanı belirleyerek bu şampuanı kullanmanız da saç sağlığınız için önemlidir.
 • Duş alırken su sıcaklığına da dikkat etmelisiniz. Kaynar su saçlarınıza zarar verir. Ilık su ile duş alarak saçlarınızı rahatlatabilirsiniz.
 • Son olarak Güneşli havalar da saç köklerimiz kuruyabilir. Genellikle yazın saçlarımıza daha fazla özen gösterip daha fazla nemlendirici kremler sürerek canlı kalmasını sağlayabiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar