Kışın Cildimizi Nasıl Koruruz?

Kışın Cildimizi Nasıl Koruruz?

Kış aylarında cilt rahatsızlıklarının görülme sıklığı da artıyor. Rüzgar, düşük nem, kirli hava ve kapalı ortamlarda uzun süre zaman geçirme zorunluluğu sivilcelerin, sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının çoğalmasına neden oluyor

Kışın cilt sağlığını bozan faktörler artıyor

Cildimiz her an dış dünyayla irtibat halinde olduğundan fiziksel etkenlerden ciddi oranda etkileniyor. Özellikle kış aylarında cilt sağlığını tehdit eden faktörler artıyor. Kışın özellikle soğuk, kirli ve kuru hava, düşük nem, rüzgar ve asit yağmurlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu doğal etkenlerin yanı sıra kışın gelmesiyle birlikte zamanımızın büyük bir bölümünü kapalı ortamlarda geçirmemiz cilt sağlığını olumsuz etkiliyor. Melatoin hormonunun güneşsiz ortamlarda daha fazla salgılanmakta ayrıca insanların kış aylarını daha stresli ve depresyona eğilimli geçirmelerine neden oluyor. Bu faktörlerin birleşmesi; akne (sivilce) ve egzama gibi cilt hastalıklarının görülmesinin yanı sıra stresle tetiklenen sedef, vitiligo gibi önemli deri hastalıklarının da artmasına neden oluyor. Ayrıca soğuk havanın neden olduğu cilt kuruluğu, cildin yaşlanma sürecini de hızlandırıyor.

 

Cilt Tipine Göre Doğal Maskeler

 

Kuru cilt tipine sahip olanlar daha dikkat etmeli

Yaşlılar, çocuklar ve derisi kuru olanlar kış mevsiminden en çok etkilenen risk faktörünü oluşturuyor. Bu aylarda havadaki nem azalırken kalorifer, soba ve klima gibi cihazlar nem oranını daha da aşağıya çekiyor. Bu aşamada deri kuruluğuna bağlı gelişen veya şiddetlenen deri hastalıklarının önlenmesinde nemlendiricilerin kullanılması büyük önem taşıyor. Cilt temizliğinde, cildin PH değerine uygun tıbbi temizlik ürünleri kullanılmalı. El temizliği için kullanılan sabunların, yüz temizliği için kullanılması son derece yanlıştır. Çünkü el derisi, yüze oranla daha kalındır, bu yüzden cilt tipinize uygun temizleyicilerin kullanılması gerekmektedir. Günde birkaç kez duş almak, sık sabun kullanmak cilt kuruluğunu artıran faktörlerdendir. Özellikle çok sık duş alan kişiler, cilt bakımlarını ihmal etmeyerek, banyodan sonra mutlaka nemlendirici kullanmalıdırlar. Ayrıca cildi yağlı olanlar,cildi nemle buluşturmamalı; kuru cilde sahip kişiler de kış aylarında nemlendirici kullanmalıdırlar.

Cildinizin ihtiyacı nemSoğuk havanın cildinize yaptığı olumsuz etkisini önlemek için nemlendirici kremler dışında, sokağa çıkıldığında soğuktan koruyucu giysiler giyilmesi ve eldiven kullanılması yararlı olur. Evlerin nemlendirilmesi de cilt nemlendirilmesi kadar önemli. Kalorifer peteklerinin üzerine ıslak havlu konulması; soba kullanılıyorsa, sobanın üzerine su koyulması odanın nemlendirilmesi açısından faydalı olacaktır. Günde en az 1-1.5 litre su içilmesi de derideki nem oranını artıracaktır. Saçların kirli olması ve saçlarınızın kuru havayla temasından dolayı saçlarınızın bere veya şapka kullanılarak korunması da faydalı olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar