İyi Bir Anne Olmanın Püf Noktaları

İyi Bir Anne Olmanın Püf Noktaları

Birçok ebeveyn yeni doğan bebekleriyle geçirdikleri ilk yılın lunaparklardaki eğlence trenleriyle yapılan yolculuk kadar inişli çıkışlı olduğunu söylerler. Bir yeni annenin dediği gibi “Bir dakika önce gülüp söylerken, bir dakika sonra sebepsiz yere ağlamaya başlarsınız” Bebeğinizi çılgınca sevip, o minicik el ve ayak parmaklarına hayranlık ve hayretle bakarken, kendinizi birden yitirdiğiniz bağımsızlığınıza ah vah eder ve yeni doğan bir bebeğe bakmaktan aciz olduğunuz için üzülürken bulursunuz. Üstelik bütün bunlar tek bir bez değiştirme sırasında olup biter.

Bütün bu değişimler hesaba katılınca, bebeğiniz eve geldikten sonraki ilk birkaç haftanın, hayatınızın en zorlu dönemlerinden biri olacağı bellidir. Hayatınızın günlük temposundaki değişiklikler yaşamınızı altüst etmiş gibi gelebilir size ama uyum sağlamayı öğreneceksiniz. Aylar, hatta bir yıl bile sürebilir ama sonunda, kendi bildiğiniz yolda ilerleyerek, süresini kendiniz ayarlayarak, hatalarınızla ve sevaplarınızla, bir şekilde düzlüğe çıkacaksınız.

İyi Bir Anne Nasıl Olur?

Bu dönemin tadını çıkarmaya bakın

Ne kadar karmakarışık olursa olsun, yaşamınızın özel bir dönemidir bu. Yeni doğan oğlunuzun ya da kızınızın hayatınıza kattığı neşe ve mutluluğun değerini bilin ve kaygılarınızın sevincinize gölge düşürmesine izin vermeyin. Tüm zorluklarına rağmen, bu ilk yıl günlük yaşamınıza inanılmaz bir zenginlik katar. Yeni doğmuş bebeğinizin gülümsemesinin ya da henüz yürümeye başlayan bebeğinizin ilk adımlarını görmenin mutluluğu hiçbir şeyle kıyaslanamaz.

İçgüdülerinize güvenin

Bir bebeğin bakımı sizin için yepyeni bir deneyim olabilir ama kendinize güvenin. Çocuğu­nuza en iyi şekilde bakabilmeniz için gereken her şeyi en kısa zamanda öğreneceksiniz. Ayrıca, sizden her şeyi bilmenizin beklenmediğinin de bilincinde olun. Arkadaşlarınıza, akrabalarınıza ve uzmanlara soru sormanızda ve onlardan tavsiye almanızda hiçbir sakınca yoktur. Siz istemeden verilen tavsiyeler olursa, kendi ebeveynlik tarzınıza ‘uyanları’ kale alıp geri kalanını kulak arkası etmekten çekinmeyin.

Sabırlı Olun

İlk birkaç hafta yaşamınız besleme, banyo yaptırma, bez değiştirme ve sakinleştirmeden ibaret gibidir. Üstelik bütün bunları uykunuzdan fedakârlık ederek yaparsınız. Yemek yapmak bir yana, duş yapmak veya çamaşır yıkamak için zaman bulmak bile zordur. Yaşamınız sonsuza dek böyle sürecek diye korkuya kapılırsınız ama tabii ki öyle olmayacak. Zamanla bu yeni normal düzeninize alışacak, eski alışkanlıklarınıza geri dönecek ve yeni alışkanlıklar edineceksiniz. Bebeğiniz büyüdükçe, kendinize ayıracağınız zaman da artacak.

Kendinize iyi bakın

Bebek bakımı ana babanın bakımını da kapsar. Bebeğinize iyi bakmak için kendinize iyi bakmanız gerekir. Kendinizi ne kadar iyi hissederseniz, bebeğinize de o kadar iyi bakar ve onun varlığının keyfini çıkarırsınız. Mümkün olduğunca çok uyumaya, iyi beslenmeye ve egzersiz yapmaya bakın. İhtiyacınız olduğunda, yardım istemekten çekinmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar