Çocuklar interneti kaç saat kullanmalı ?

Çocuklar interneti kaç saat kullanmalı ?

Sosyal medyayı ne kadar doğru kullanıyoruz? İnterneti nasıl kullanmalıyız? Günde kaç saat bilgisayar başında geçirmek normaldir? Çocuklar internetin başında ne kadar kalmalı? Psikolog Prof. Dr. Servet Bayram, sosyal medyayı doğru ve ekili kullanmanın ipuçlarını verdi

NÜFUSUN YÜZDE 70’İ İNTERNET KULLANIYOR

Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Bilgi Teknolojileri ve Sosyal Medya Eğitimi Lisansüstü Program Koordinatörü olan Prof. Dr. Servet Bayram, “Ülkemizde de 82 milyonluk nüfusun 57 milyonu yani yaklaşık yüzde 70’i internet kullanmaktadır. Bu sayının büyük bir çoğunluğunu eğitim çağındaki genç nüfus oluşturuyor” dedi.

BU ÖNERİLERE DİKKAT

Prof. Dr. Servet Bayram, sosyal medyanın olumsuz etkilerine işaret eden çok sayıda araştırmanın yapıldığını kaydederek, zaman-mekân kısıtlaması olmadan küresel boyutta bilgi ve belge paylaşımlarının yapılması, sanal kütüphane ve bilgi havuzu uygulamalarıyla binlerce materyale ulaşılabilmesinin önemine işaret etti. Sosyal medyayı reddetmek yerine onu doğru ve etkili bir şekilde kullanmak gerektiğini söyleyen Psikolog Prof. Dr. Bayram, şu önerilerde bulundu:-Özel paylaşımlar yapılırken dikkatli olunmalı, mahremiyeti ortadan kaldıran paylaşımlar yapılmamalı.
-Çocuklarla ilgili paylaşımlar, çocuğun yaşamını deşifre ediyor, “ayak izi” bırakıyor. Bu ayak izi gelecekte kötü niyetli insanlar tarafından kullanılabilir. Çocuklarla ilgili veriler paylaşılmamalı.
-Yaptığınız repost’lar bir suça dâhil olmanıza neden olabilir. Takip edilen kişilere ve yapılan repost’lara dikkat edilmeli.
Sosyal medyada insanlar, kendilerini olduklarından farklı gösteriyor , “var olmayan bir hayat” tablosu çiziyor. Mümkün olduğunca gerçeğe yakın paylaşımlar yapılmalı.
-Acele edilip beğeni ve paylaşım yapılmamalı, veri yanlış olabilir. Mümkün olduğunca fazla kanaldan bu veriler doğrulatılıp ondan sonra paylaşılmalı.

6 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLAR İNTERNET KULLANMAMALI

Avrupa Parlamentosu’na 2010 yılında sunulan ve yüzlerce bilim insanının araştırmasını içeren raporda da belirtildiği gibi, sosyal medyada geçirilecek maksimum süreler şöyle olmalı:

-0-6 yaş arası: Hiç kullanmamalı.
-6-12 yaş arası: Ebeveyn kontrolünde günde yarım saat kullanabilir.
-12-18 yaş arası: Ebeveyn bilgisi dâhilinde günde 1,5 saat kullanabilir.
-Yetişkinler: Günde 2 saatten fazla kullanmamalı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar