Çocuk Güneş Kremi

Çocuk Güneş Kremi

Çocukların cildi yetişkinlere göre çok daha hassas yapıdadır. Bunun temel nedeni, cildin kendi savunma mekanizmasının gelişme süreci içerisinde olması, bu nedenle dış etkenlere karşı hızlı tepki göstermesidir. Bu yüzden etkili bir ürün kullanımına ihtiyaç vardır. Özellikle güneşte zaman geçiren çocuklar için UVA –UVB etkili çocuk güneş kremi seçenekleri değerlendirilmelidir.

Neden Kullanılmalı?

Güneş ışınları vücutta birçok açıdan faydalı olmakla beraber, cilt yapısındaki sorunların da ana kaynağı olabilmektedir. Çünkü ozon tabakasının incelmesiyle zararlı ışınlar çoğalmış, bu durum cilde olumsuz etki yapmaya başlamıştır. Uzun vadede deri kanserleri, renk değişimleri ve birçok sorunda ana kaynak güneş haline gelmeye başlamıştır. Kaldı ki çocuk cildinin hassasiyeti düşünülürse etki miktarı çok daha fazla olacaktır.  Güneş ışınları şu gibi cilt sorunlarına neden olabilir:

  • Uzun süre güneşe maruz kalmak yanıklara neden olabilir. Açık tenli çocuk ve yetişkinlerde, renkli gözlülerde, kızıl sarı saçlı kişilerde güneş yanığı oluşması daha yüksek ihtimallidir.
  • Lekeli görüntü oluş Güneş ışınları pigment dağılımında dengesizlik yaratır.
  • Aşırı kuruluk, matlık görü Buna bağlı hızlı yaşlanma söz konusudur.
  • Güneş, deri bağışıklığını azaltır. Bu nedenle dış etkenlere karşı hassasiyet artar.

Çocukların cildi zararlı ışınlara karşı yetişkinlere göre çok daha korunmasızdır.  Güneş kremi kullanılarak belli bir süre için ışınlara karşı kalkan işlevi görülmüş olur.

Güneş Kremi Nasıl Etki Eder?

Çocuk güneş kremi çeşitlerinin içerisinde genellikle hassasiyete bağlı olarak daha etkili koruyucu maddeler vardır. Ancak SPF ve destekleyici içerikler bakımından her güneş kremi aynı değildir.  Bazısı ekstra özellikler sağlar. Türüne göre değişen bir durum söz konusudur. Ayrıca satın alırken yanıltıcı olmaması bakımından SPF yüksek olması, daha yoğun değil daha uzun süre etki anlamına gelmektedir. İçerikten ziyade etki zamanına gönderme yapmaktadır.   Bunun dışında krem sürüldüğü andan itibaren tabaka halinde cildi sarar ve filtre görevi görür. Ciltte yapışkan bir his bırakmadan, hızlı şekilde emilerek etkisini gösterir.  Genellikle ciltte daha sağlıklı bir görüntü söz konusu olacaktır.

Çocuklar Güneşte Ne Kadar Süre Kalmalı?

Güneşte kalma sürelerinin bilinmesi, olası zararları önlemek açısından kritik bir konudur.  Henüz yaşını doldurmayan çocuklarda en fazla 20 dakikaya kadar kalmaları idealdir.   Bir yaş ve üzerindeki çocuklarda ise 45 dakikaya kadar kalmaları mümkündür. Koruyucu krem kullanmadan bu süreler geçerlidir.   Eğer güneş kremi kullanılacaksa, sabah ve akşam saati fark etmeksizin bir saate kadar güneş altında kalınabilir.  Genellikle öğle saatlerinde, güneşin dik şekilde geldiği zamanlarda çocukların dışarı çıkarılmaması önerilir.

Çocuk Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalı?

Güneş kreminin kullanımı diğer birçok nemlendirici ürüne göre farklıdır. Çünkü içerisindeki koruyucu maddelerin tam aktif hale gelmesi için güneşe çıkmadan yaklaşık 25 dakika önceden sürülmesi gerekir. Eğer çocuğunuzun ekstra bir cilt hassasiyeti varsa, uzman kontrolünde işlem yapılması gerekir. Bunun dışında 2- 3 saatte bir tekrar edilecek şekilde güneş kremi sürülebilir.  En fazla 3 saat boyunca koruyucu etkisini gösterecektir.  Ürün alırken suya dayanıklı olmasına da ayrıca önem vermek gerekir. Havuz ve denizde zaman geçiren çocuklar, zararlı ışınları suyoluyla almaya devam eder ve etkisi çabuk geçmeyen bir koruyucu almaya özen göstermek gerekir.  Su altında ultraviyole ışınlarının yarısından fazlası cilde gelmeye devam eder.

Kimyasal Olmamasına Dikkat

Güneş kremi almadan önce, 3 yaş altındaki çocuklara yönelik bir ürün seçerken, kimyasal filtre detaylarına önem vermek gerekir. Bu nedenle ürün içeriklerini görebilmeniz ayrıca önemlidir.  Sadece mineral filtre içeren kremlerden tercih etmeniz önerilir.

 

Neren Satın Alabilirsiniz?

Çocuklarınız için pek çok farklı marka güneş kremini, yetkili eczanelerden bulabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yapmak isteyenler de https://www.narecza.com/bebek-ve-cocuk-gunes-kremleri adresinden onlarca marka arasından seçim yapabilirler.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar